Ortognatik cerrahi sonrası saç ve tırnakta eser element düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of metal concentrations in the hair and nail after orthognatic surgery
- Tez No: 225131
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ARUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortognatik cerrahi sonrası titanyum alaşımından oluşan minivida ve miniplak yerleştirilmiş hastaların saç ve tırnak dokularında zamana bağlı birikebilecek titanyum (Ti), aluminyum (Al) ve vanadyum (V) element düzeylerinin değerlendirilmesidir.Araştırmanın çalışma grubunu, minimum 14 ay maksimum 96 ay önce (ortalama 54,7 ± 3, 54 ay) ortognatik cerrahi geçirerek orta yüz bölgelerine Trimed® (Ankara, Türkiye) firması tarafından üretilen Ti-6Al-4V alaşımından yapılan miniplak ve minividalar yerleştirilmiş, yaş ortalamaları 26,9 ± 2,9 olan 20 birey oluşturmuştur. Kontrol grubuna ise ortognatik cerrahi geçirmemiş, yaş ortalamaları 27,9 ± 4,0 olan, sağlıklı 10 birey dahil edilmiştir. Çalışma ve kontrol grubundaki bireylerden alınan saç ve tırnak örneklerindeki element seviyelerinin ölçümü İndüktif Çiftlenmiş Plazma Kütle Spektrometresi (Thermo Elemental X7 serisi; Thermo Elektron; İngiltere) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the concentrations of aluminum, titanium and vanadium in the hair and nail of patients who surgically received titanium miniplates and screws.Our study group was consisted of 20 patients who have had an orthognatic surgery minimum 14 and maximum 96 month ( mean 54,7 ± 3, 54 month) before and their mean age was 26,9 ± 2,9 years. They had miniplates and miniscrews put in the middle face region made by Ti-6Al-4V alloys manufactured by Trimed® (Ankara, Turkey).