Sığırlarda brucella ve leptospira türlerinin multiplex polimeraz zincir reaksiyonu (MPCR) ile tanımlanması
Detection of Brucella and Leptospira by Multiplex Polymerase Chain Reaction in Cattle
  1. Tez No: 225136
  2. Yazar: UĞUR PARIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Aydın ilindeki sığır sürülerinden 200 adet kan örneği materyal olarak toplandı. Bu kan örneklerinden DNA ekstraksiyonları yapıldıktan sonra Brucella ve Leptospira bakterilerine ait spesifik genlerin multipleks PCR yöntemi ile identifikasyonu yapıldı. Yapılan multipleks PCR sonucunda 200 örneğin 77 (% 38.5)'sinde Brucella sp. ve Leptospira sp. tespit edilmiştir. mPCR pozitif toplam 77 örneğin 24 (% 31.2)'ünde hem Brucella sp.'ne hem de Leptospira sp.'ne ait bantlar ortak olarak görülmüştür. Kalan 53 (% 68.8) örneğin 33(% 62.3)'ü sadece Brucella sp. ve 20 (% 37.7)'si ise sadece Leptospira sp. için pozitif bulunmuştur.Sonuç olarak çalışmada konvansiyonel mikrobiyolojik kültür yada serum analiz teknikleri ile Brucella ve Leptospira türlerinin tayini konusunda meydana gelen hatalı sonuçların ve kontaminasyon tehlikesinin hassas ve hızlı bir teknik olan multiplex PCR yöntemi ile elimine edilmiştir. Ayrıca her iki bakteri türünün identifikasyonunda da zaman kaybetmeden güvenilir sonuç alınabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, blood samples of 200 cattle in Aydın region were collected. After the extraction of DNA, the spesific genes related Brucella and Leptospira species were detected by multiplex PCR method and identificated. As a result of this multiplex PCR study for 200 samples, Brucella sp. and Leptospira sp. was detected from 77 (38.5%) samples. mPCR pozitive out of 77 samples, 24 (% 31.2)of them have shown bands both related to Brucella s.p and Leptospira sp. From the remaining 53 (% 68.8) samples, 33(% 62.3) of them have shown positive bands only related to Brucella sp. and 20 (% 37.7) of them have shown positive bands only related to Leptospira sp.As a result, the danger for contamination of samples and false statements in detection of Brucella and Leptospira by convantional methods and serum analysis methods were eliminated by multiplex PCR. In addition, trustworthy results would be obtained for identification of these two bacteria species without time expansions.