Zirkonya implantlarının termal siklus uygulanmadan ve uygulandıktan sonra kırılma dayanımlarının değerlendirilmesi
The evaluation of fracture strength of zirconia implants without thermal cycle and with thermal cycle application
  1. Tez No: 225135
  2. Yazar: NURETTİN RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son zamanlarda estetik olmaları nedeni ile zirkonya implantlar popüler hale gelmiştir. Biyouyumluluğu belgelenmiş olan bu materyalin, çok iyi mekanik özelliklere sahip olmasına karşın yeterli uzun dönem çalışmaları ve değerlendirmeleri yapılmamıştır. Çalışmamızın amacı, zirkonya implantlarının termal siklus uygulanmadan, 2500 ve 5000 siklus uygulandıktan sonra kırılma dayanımlarının değerlendirilmesidir. Araştırmamızda 3 adet Bredent WhiteSky zirkonya implant, 3 adet Z-Systems zirkonya implant ve Zirkonzahn'dan üretilmiş 3 adet implant şeklinde zirkonya blok kullanılmıştır. Kullanılan implantların çapları 4.00 mm olup, Uzunlukları Bredent White Sky da 12.00 mm, Z-systems ve Zirkonzahn aletinde üretilen zirkonya replikada 11.50 mm olarak seçilmiştir. Kullanılan implantlar 3 gruba ayrılmıştır. Her bir grupta 1 adet Zirkonzahn'da üretilmiş implant şeklinde zirkonya blok, 1 adet Bredent White Sky implant ve 1 adet Z-Systems implant bulunmaktadır. Gruplardan 1'ine hiçbir işlem yapılmazken, diğer 2 gruptan birine Salubris Technica makinesinde 2500 termal siklus, son gruba ise 5000 termal siklus uygulaması yapılmıştır.Araştırmamız için İnstron (Model 3345) makinesinde kullanılmak üzere İSO standartlarına uygun implantları yerleştirmek için 4 mm çapında çelik toplardan meydana gelen düzenek yaptırılmıştır. Ayrıca kırma işleminde kullanılmak üzere İSO standartlarına uygun olarak uç kısmı 4 mm olan kırma çubuğu yaptırılmıştır. Testimiz için öncelikle yaptırdığımız düzenek ve çubuğu İnstron makinesine yerleştirip sabitledik. Gruplardaki implantları tek tek yaptırdığımız 4 mm çapındaki çelik toplardan oluşan düzeneğe yatay şekilde yerleştirdik. Daha sonra yaptırdığımız ucu 4 mm çapındaki kırma çubuğunu implantın abutment-vida birleşim yerinin hemen altına gelecek şekilde konumlandırdık. İnstron makinesinde hız 0.5 mm/dak. olarak ayarlanarak implantlar kırılana kadar yük uygulaması yapılmıştır.Daha sonra Mitotoyo Type TM101 profil projektöründe implantın kırılan bölgesindeki yüzey analizleri yapıldı ve implantların iç, dış ve orta çapları hesaplanarak eğme dayançları değerlendirilmiştir. Yapılan testler sonucunda işlem uygulanmayan grupta Bredent WhiteSky 2060 N , Zirkonzahn 967 N ve Z-Systems implantı ise 781 N `da kırılmıştır. 2500 siklus uyguladığımız grupta Bredent WhiteSky 2029 N, Zirkonzahn 903 N, Z-Systems ise 738 N `da kırılmıştır. 5000 siklus uyguladığımız grupta ise Bredent WhiteSky 1357 N, Zirkonzahn 964 N, Z-Systems ise 709 N `da kırılmıştır.Araştırmamızda Z-Systems implantında 2500 siklus ve 5000 siklus yapıldıktan sonra eğme dayancında % 5'lik ve % 10'luk belirgin bir düşüş gözlenmektedir. Bredent WhiteSky implantında 2500 siklus sonunda eğme dayancında belirgin bir düşüş gözlenmezken, 5000 siklus sonunda %35 gibi büyük bir düşüş elde edilmiştir. Zirkonzahn'da üretilmiş implantta 2500 ve 5000 siklus sonunda belirgin bir düşüş gözlenmemektedir.Sonuç olarak zirkonya implantların klinik uygulamaları ile ilgili daha çok bilgi elde edebilmek için uzun dönem çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of zirconia implants has become very popular recently, because of its esthecism. Although the biocompability of this material was documented and has an acceptable mechanical properties, long term studies have not been evaluated yet.The aim of the present study was to evaluate the fracture strength of zirconia implants without thermal cycling were done and also after 2500 and 5000 thermal cycles were done . 3 Bredent WhiteSky zirconia implants, 3 Z-Systems zirconia implants and 3 implant shaped zirconia blocks made of Zirkonzahn were used for the experiment. The diameter of the implants are 4 mm and the length of Bredent WhiteSky zirconia implants are 12 mm, the others are 11.5 mm. The implants were divided into 3 groups. Each groups had 1 Bredent WhiteSky zirconia implant, 1 Z-Systems zirconia implant and 1 implant shaped zirconia block. The procedure was not applied to the first group. The second group was thermal cycled for 2500 cycles, and the last group was thermal cycled for 5000 between 5º C and 55 º C.A mechanism which was consist of steel balls in 4 mm diameter, according to our implants that are proper to the ISO standarts for Instron machine (Model 3345) was prepared. And also, for the fracture procedure, fracture stick was prepared which has 4 mm diameter according to the ISO standarts. The prepared items were placed and fixed to the Instron machine. The implants were horizontally located on the steel balls. Then, the fracture stick was positioned above the abutment-implant body junction. Then, all test specimens were loaded until fracture occurred in a İnstron testing machine with a speed of 5 mm/min.Then the fracture surface was analysed with the Mitotoyo Type TM101 profıle projector and evaluated the bending strength by considering the internal, middle and external diameter.As a result, Bredent WhiteSky was fractured in 2060 N, Zirkonzahn was fractured in 967 N and Z-Systems implant was fractured in 781 N in the first group. In the second group which was thermal cycled for 2500, Bredent WhiteSky was fractured in 2029 N, Zirkonzahn was fractured in 903 N and Z-Systems implant was fractured in 738 N. In the last group which was thermal cycled for 5000, Bredent WhiteSky was fractured in 1357 N, Zirkonzahn was fractured in 964 N and Z-Systems implant was fractured in 709 N.In our study, after 2500 and 5000 thermalcycles were done, Z-Systems implant?s bending strength had %5 and %10 reduction, respectively. İn Bredent WhiteSky implant, there was not any significant reduction observed in bending strength after 2500 thermal cycles but after 5000 thermal cycles were done, there was a % 35 huge reduction. In Zirkonzahn implant shaped zirconia blocks, there was not a significant reduction after 2500 and 5000 thermal cycles.In conclusion, it is need to have a long term studies to achive more information and clinical application for zirconia implants.