Ege bölgesindeki sığırların süt ve dışkı örneklerinden Esherichia coli O157:H7 izolasyonu ve verotoksinlerinin belirlenmesi
The isolation of Esherichia coli O157:H7 in milk and feaces of cattle in eagean region and determination of their verotoxin
- Tez No: 225140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP SAVAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ege Bölgesindeki Sığırların Süt ve Dışkı Örneklerinden Escherichia Coli O157:H7 İzolasyonu ve Verotoksinlerinin BelirlenmesiEscherichia coli O157:H7 ilk kez 1982 yılında ABD de meydana gelen 2 ayrı hemorajik kolitis salgını sonucu tanımlanmaya başlamıştır ve en sık izole edilen enterik patojenlerden biridir. E. coli O157:H7 ile infekte olan kişiler asimptomatik olabilir, kanlı yada kansız diare, hemolitik üremik sendrom ve trombotik trombositopenik purpura semptomları gösterebilir. Shiga-benzeri toxin üreten Escherichia coli (STEC), Vero toxin-üreten E.coli (VTEC) olarak ta adlandırılır, infeksiyonu gıda kaynaklıdır ve sığırlar STEC infeksiyonunun birincil rezervuarı olarak belirtilmektedir.Çalışmamızda, Ege bölgesinde bulunan sığırlardan alınacak süt ve dışkı örneklerdeki E. coli O157:H7 bakterisinin varlığı ve verotoksin üretip üretmediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, incelenen 150 süt ve 150 dışkı örneğinden 2 si süt diğer 2 si ise dışkı örneklerinden olmak üzere 4 (%1,3) E. coli O157:H7 izole edildi. Süt örneklerinden izole edilen suşlardan 1'inin VT1 ürettiği belirlendi.Anahtar Kelimeler : Sığır, E.coli O157:H7, İzolasyon, Verotoksin
Özet (Çeviri)
The Isolation of Escherichia Coli O157:H7 in milk and feaces of cattle in Eagean Region and determination of their verotoxinEscherichia coli O157:H7 was first identified as a human pathogen following two geographically separate outbreaks of hemorrhagic colitis in the United States in 1982. E. coli O157:H7 was one of the most common enteric pathogen isolated. Persons infected with E. coli O157:H7 may be asymptomatic, symptoms may include diarrhea, bloody diarrhea, hemolytic-uremic syndrome, and thrombotic thrombocytopenic purpura. Shiga-like toxin-producing Escherichia coli (STEC), also known as Vero toxin-producing E. coli (VTEC), infection in humans is food-borne and that cattle act as a reservoir for STEC infection. The aim of this study was, investigate the presence of E. coli O157:H7 in milk and faeces of cattle that taken from Aydın and İzmir region and determine their verotoxin production capability.In this study, 4 (%1,3) E. coli O157:H7 isolated from 150 milk and 150 faeces. Two E. coli O157:H7 isolated from both milk and faeces sample and we determine that one of the isolate taken from milk produce VT1.Key Words : Cattle, E.coli O157:H7, İsolation, Verotoxin