Obsesif kompulsif bozuklukta güncel intihar düşüncelerinin klinik değişkenler ile ilişkisi
The clinical correlates of current suicidal ideation in obsessive compulsive disorder
- Tez No: 225153
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SEVİNÇOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: OKB'de intihar davranışı için risk faktörleri, diğer anksiyete bozukluklarına kıyasla daha az çalışılmıştır. Bu çalışmada, OKB'li hastalarda güncel intihar düşünceleri ile demografik ve klinik değişkenler arasındaki ilişki araştırılmıştır.Metod: Kırk dört OKB hastası, İntihar Düşüncesi Ölçeği kullanılarak, güncel intihar düşüncesi olanlar (s=23) ve olmayanlar (s=21) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların eksen I ve II ile ilişkili klinik özellikleri, SCID I ve II, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background: The risk factors for suicidal behaviour in Obsessive-Compulsive Disorder (OCD) have been less studied compared to other anxiety disorders. In the present study, we examined the demographic and clinical correlates of current suicidal ideation (SI) in patients with OCD.Methods: Fourty-four patients were grouped into those with (n=23) and without current SI (n=21) through by The Scale for Suicidal Ideation. Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale (Y-BOCS) was used to assess the obsessive-compulsive (OC) symptomatology.