Bipolar bozukluk tanılı hastalarda klinik değerlendirme ve yapılandırılmış görüşme ile saptanan anksiyete bozukluğu sıklıklarının karşılaştırılması
Comparison of comorbid anxiety disorder frequencies determined by clinical follow-up vs. structured clinical interview in patients with bipolar disorder
- Tez No: 702313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Bipolar bozukluğa (BB) eşlik eden anksiyete bozuklukları (AB), BB tanılı hastalarda yaşam kalitesinde azalma, daha fazla yatış, daha kötü tedavi yanıtı, intihar girişimlerinde artışla ilişkili bulunmuştur. Bu durum, BB-AB birlikteliğini saptamanın klinikteki önemine işaret etmektedir. Çalışmamızın amaçları; (1) İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nın genel poliklinik (GP) ve Duygudurum Bozuklukları Birimi'nden (DB) takip edilen BB tanılı hastalarda, AB [panik bozukluğu (PB), agorafobi, özgül fobi (ÖF), yaygın anksiyete bozukluğu (YAB), sosyal anksiyete bozukluğu (SAB)], obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ek tanılarının sıklığını yapılandırılmış tanı görüşmesi ile saptamak, (2) bu oranları rutin klinik izlemde saptanan oranlarla karşılaştırarak AB ek tanısının BB hastalarında ne sıklıkla atlandığını belirlemek ve (3) iki birim arasında tanı atlanma oranlarını karşılaştırmaktır. YÖNTEM: Çalışmaya 60 BB tanılı alınmıştır. Katılımcılara Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), DSM-5 Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşmenin Klinisyen Versiyonu'nun (SCID-5-CV) ilgili modülleri uygulanmıştır. Ek olarak SCID-5'teki tarama sorusuna olumlu yanıt veren hastalarda DSM-5 özgül fobi tanı kriterleri sorgulanmıştır. BULGU: Örneklemde herhangi bir AB sıklığı %41,7'dir. Güncel AB sıklıkları ÖF için %25, SAB için %5, YAB için %3,3, OKB için %8,3 ve TSSB için %1,7 idi. Geçmiş PB %3,3, geçmiş TSSB %13,3 hastada saptandı. ÖF ve geçmiş TSSB tanıları yapılandırılmış görüşme ile klinik takibe göre yüksek oranda saptandı. GP ve DB takipli hastalarda AB tanı atlama oranları benzerdi. SONUÇ: Her iki birimde de BB tanılı hastalarda AB ek tanısının sıklıkla atlandığı saptanmıştır. Bu birlikteliğin klinik önemi sebebiyle, BB tanılı hastalarda AB tanısının yapılandırılmış görüşmelerle taranması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Anxiety Disorders (ADs), when comorbid with Bipolar Disorder (BD), are associated with reduced quality of life, more hospitalizations, worse treatment response, and higher rates of suicidal attempts in BD patients. The aims of our study were: (1) to detect rates of AD [panic disorder (PD), agoraphobia, specific phobia (SP), generalized anxiety disorder (GAD), social anxiety disorder (SAD)], obsessive-compulsive disorder (OCD) and post traumatic stress disorder (PTSD) comorbidity in patients followed at Mood Disorders Unit (MDU) and general outpatient unit (GOU) of Istanbul Medical Faculty's Psychiatry Department, (2) to compare AD comorbidity rates found by structured interview with the rates recorded in medical files of clinical follow-up and, (3) to compare the rates of missed diagnosis of ADs in MDU and GOU. METHODS: 60 BD patients were included in the study. Patients were evaluated by using Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Young Mania Rating Scale (YMRS) and interviewed with the Clinician Version of Structured Clinical Interview for DSM-5 Disorders (SCID-5-CV). DSM-5 diagnostic criteria for SP were questioned in patients who answered positively to the screening question of SCID-5-CV for SP. RESULTS: The rate of any AD comorbidity in BD was 41,7%. Current rates of ADs were; SP 25%, GAD 3,3%, SAD 5%, OCD 8,3% and PTSD 1,7%. Lifetime rate of PTSD was 13,3% and PD was 3,3%. The rates of SP and lifetime PTSD detected by the structured interview was significantly higher than the rates detected by clinical interview. Rates of missed AD diagnosis were similar in two units. CONCLUSION: AD comorbidity is frequently missed in patients with BD. This was also true even in a specialized unit for BD. It is important to screen BD patients with structured interviews for AD comorbidity.