Obsesif Kompulsif Bozukluk Tanılı Ergenlerde Otistik Belirtiler, Yönetici İşlevler ve İntihar Davranışı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi
An Investigation of the Relationship Between Autistic Traits, Executive Functions, and Suicidal Behavior in Adolescents Diagnosed with Obsessive-Compulsive Disorder
- Tez No: 979476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanılı ergenlerle sağlıklı ergenleri otistik özellikler, yönetici işlevler ve intihar davranışları açısından karşılaştırmak ayrıca OKB grubunda otistik özellikler, yönetici işlevler, OKB semptom boyutları ve semptom şiddeti ile intihar davranışları arasındaki ilişkileri incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 12-18 yaş aralığında OKB tanılı 41 ergen ve herhangi bir psikopatolojisi olmayan 41 sağlıklı ergen dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm ergenlerin psikiyatrik değerlendirmeleri çocuk ve ergen psikiyatristi tarafından Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli-Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T) kullanılarak yapılmıştır. Tüm ergen ve ebeveynleri ile görüşülerek klinisyen tarafından Sosyodemografik Veri Formu doldurulmuştur. Ebeveynlerden, çocuklarının yönetici işlevlerini değerlendirmeleri amacıyla Yönetici İşlevlere Yönelik Davranış Değerlendirme Envanteri (YİYDDE) ve otistik özelliklerini değerlendirmeleri için Sosyal İletişim Ölçeği (SİÖ) doldurmaları istenmiştir. Klinisyen tarafından tüm ergenlere yarı yapılandırılmış Columbia İntihar Şiddetini Derecelendirme Ölçeği (C-İŞDÖ), OKB grubuna ek olarak Çocuklar için Yale-Brown Obsesyon-Kompulsiyon Ölçeği (ÇY-BOKÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Gruplar arasında otistik özellikler, yönetici işlev bozuklukları ve ömür boyu intihar düşünceleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. İlaç kullanan OKB tanılı ergenlerde yönetici işlev puanları ile SİÖ puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. İlaç kullanmayan OKB tanılı ergenlerde bazı yönetici işlev bozuklukları ile güncel intihar düşüncesi ve yoğunluğu arasında pozitif anlamlı korelasyonlar saptanmıştır. Dini obsesyonları olan olgularda, çeşitli düzeylerde intihar düşüncelerinin görülme sıklığı daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca simetri obsesyonu olan bireylerin set değiştirme ve çalışma belleği puanları, bu obsesyonu olmayanlara kıyasla anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. OKB tanılı ergenlerde güncel intihar düşüncesi puanlarını yordayan faktörlerin incelendiği regresyon analizlerinde, cinsiyet ve global yönetici puanı anlamlı yordayıcılar olarak belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmadan elde edilen bulgular, özellikle yönetici işlev bozuklukları ve dini obsesyonların intihar düşüncesiyle anlamlı düzeyde ilişkili olduğunu göstermektedir. Buna karşın, otistik özellikler ve OKB semptom şiddeti intihar düşüncesiyle ilişkili bulunmamıştır. Regresyon analizleri, cinsiyet ve global yönetici puanının intihar düşüncesi açısından önemli yordayıcı değişkenler olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, OKB tanılı ergenlerde intihar riskinin değerlendirilmesinde bilişsel, nöropsikiyatrik ve klinik değişkenleri birlikte ele alan çok boyutlu bir yaklaşımın gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare adolescents diagnosed with Obsessive-Compulsive Disorder (OCD) and healthy adolescents in terms of autistic traits, executive functions and suicidal behaviors. It also aims to examine the relationships between autistic traits, executive functions, OCD symptom dimensions, symptom severity and suicidal behaviors in the OCD group. Method: The study included 41 adolescents aged between 12-18 years diagnosed with OCD and 41 healthy adolescents without any psychopathology. Psychiatric evaluations of all adolescents were conducted by a child and adolescent psychiatrist using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version-Turkish Version (K-SADS-PL-T). The Sociodemographic Data Form was completed by the clinician after interviewing all adolescents and their parents. Parents were asked to complete the Behavior Rating Inventory of Executive Function (BRIEF) to assess their child's executive functioning and the Social Communication Questionnaire (SCQ) to assess autistic traits. The clinician administered the semi-structured Columbia-Suicide Severity Rating Scale (C-SSRS) to all adolescents, and additionally administered Children's Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (CY-BOCS) to the OCD group. Results: Statistically significant differences were found between the groups in terms of autistic traits, executive function impairments and lifetime suicidal ideation. Significant positive correlations were found between executive function scores and SCQ scores in adolescents diagnosed with OCD who were taking medication. In adolescents diagnosed with OCD who were not using medication, positive correlations were found between some executive function impairments and current suicidal ideation and thought intensity. In cases with religious obsessions, the frequency of suicidal ideation at various levels was found to be higher. Moreover, individuals with symmetry obsessions showed significant differences in set-shifting and working memory scores compared to those without this obsession. In regression analyzes examining factors predicting current suicidal ideation scores in adolescents diagnosed with OCD, gender and global executive composite score were determined to be significant predictors. Conclusion: Findings from the study indicate that executive function impairments and religious obsessions, in particular, are significantly associated with suicidal ideation. Conversely, autistic traits and OCD symptom severity were not found to be associated with suicidal ideation. Regression analyzes revealed that gender and global executive score are important predictor variables for suicidal ideation. These results emphasize the need for a multidimensional approach that considers cognitive, neuropsychiatric and clinical variables together in assessing suicide risk in adolescents diagnosed with OCD.