Bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, bipolar bozukluk ve obsesif kompulsif bozukluk eştanılı hastalar: Klinik özellikler, kişilik ve mizaç özelliklerinin karşılaştırılması
Bipolar disorder, obsessive compulsive disorder, bipolar disorder and obsessive compulsive disorder comorbidity: Comparison of clinical features, personality and temperament
- Tez No: 447327
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ÖZDEMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Bipolar Bozukluk (BPB), Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), Bipolar Bozukluk ve Obsesif Kompulsif Bozukluk (BPB-OKB) eştanılı hastalarda sosyodemografik özellikler, hastalık özellikleri ve klinik gidişin belirlenmesi, eş tanının hastalık belirti şiddetine etkisinin ölçeklerle incelenmesi, hem ayrı ayrı hem de eş tanı durumunda hastalık ile kişilik ve mizaç özelliklerinin ve dürtüselliğin bir bağlantısı olup olmadığının incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran DSM-IV tanı ölçütlerine göre BPB, OKB (Majör Depresyon eşlik eden ve etmeyen), BPB-OKB eştanısı alan 18-65 yaş arası 200 hasta dahil edilmiştir. Olgulardaki güncel OK belirtilerin şiddetini ve içeriğini belirlemek için bütün örnekleme Yale Brown Obsesyon Kompülsiyon Ölçeği (Y-BOKÖ) uygulanmıştır. BPB tanılı hastalarda manik durumun şiddetini ölçmek amacıyla Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) uygulanmış, YMDÖ'nde 12 ve üstü puan alan olgular çalışmaya dahil edilmemiştir. Bütün olgulara depresyon şiddetini belirlemek için Beck Depresyon Envanteri (BDE), öznel ve bedensel anksiyete şiddetini ölçmek için Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), dürtüsellik şiddetini ölçmek için de Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BIS-11) uygulanmıştır. Ayrıca tüm olgulara Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği (BİDÖ) ve Sheehan Yeti Yitimi Ölçeği (SYYÖ) uygulanmıştır. Ortalama mizaç puan hesaplaması amacıyla TEMPS-A Mizaç Ölçeği (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris ve San Diego–Autoquestionnaire) ve kişilik özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla Gözden Geçirilmiş/Kısaltılmış Eysenck Kişilik Anketi Formu (EKA-GGK) uygulanmıştır. Hastalar ötimi (BDE
Özet (Çeviri)
Bipolar Disorder, Obsessive Compulsive Disorder, Bipolar Disorder and Obsessive Compulsive Disorder Comorbidity: Comparison of Clinical Features, Personality and Temperament Objective: The main aim of this study was to examine patients socio-demographic characteristics, disorder characteristics and to determine the clinical course, examining the scale of the effect of comorbid disease severity, and whether if there is a connection between impulsivity and personality and temperament case with Bipolar Disorder (BPD), Obsessive Compulsive Disorder (OCD), Bipolar Disorder and Obsessive Compulsive Disorder (BPD-OCD) comorbidity. Method:The sample included 200 patients, between age 18-65, who were consecutively admitted to Adnan Menderes University Psychiatry Clinics and on the basis of DSM-IV, diagnosed BPD, OCD (with or without Major Depression-MD) and comorbid BPD and OCD. Patients with pure or comorbid diagnosis of OCD were administered Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (YBOCS), and patients with pure or comorbid diagnosis of BPD were administered Young Mania Rating Scale (YMRS). The cases who had 12 and over YMRS scores were not included in the Study. All participants were applied Sheehan Disability Scale (SDS), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Hopelessness Scale (BHS) and Beck Suicidal Ideation Scale (SSI), Barratt Impulsiveness Scale-11 (BIS-11), Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris and San Diego Autoquestionnaire (TEMPS- A) and the Eysenck Personality Questionnaire Revised-Abbreviated (EPQR-A). The current clinical status for BD patients were determined as euthymia (BDI