Birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran hastalarda tetanoz immünitesi
Tetanus immunity of the patients applying to a primary health care unit.
  1. Tez No: 225161
  2. Yazar: SELCEN ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tetanoz, insandan insana bulaşma göstermeyen, düzenli ve yeterli aşılama ile önlenebildiği halde yakalanıldığında genelde ölümcül seyreden ciddi bir hastalıktır. Yeterli bağışıklık olmadığında çok ciddi ve ölümcül seyredebilen hastalığın özellikle neonatal formu pek çok gelişmiş ülkede eradike edilmiş olmasına rağmen, ülkemizin de arasında bulunduğu çok sayıda gelişmekte olan ülke için toplum sağlığını tehdit etmektedir. Tetanoz, bebeklik, çocukluk, gebelik ve askerlikte aşılanması yapılan bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı Aydın ilinde belirlenen birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran hastaların tetanoz bağışıklık durumunun incelenmesidir.Araştırmamız, Eylül 2007 - Aralık 2007 tarihleri arasındaki dört aylık dönemde Aydın Merkez 3 nolu Sağlık Ocağı'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya herhangi bir nedenle sağlık ocağına başvuran 18 yaş üzeri 279'u kadın, 77'si erkek, toplam 356 gönüllü kişi bilgilendirilmiş olurları alınarak çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara ayrıntılı anketler uygulandıktan sonra kanları alınarak, serumlarına ayrılıp test edilinceye kadar -20 °C'de saklanılmıştır. Serumlar, ticari anti-tetanoz mikro-ELISA kiti kullanılarak elisa yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, istatistiksel yöntemler ile değerlendirilmiştir.Analizler sonucunda, çalışmamıza dahil edilen 356 kişiden 133 (% 37.4)'ünün tetanoza karşı bağışık olduğu tespit edildi. Kadınların % 39.1'i, erkeklerin % 31.2'si tetanoza karşı bağışık idi (p=0.232).
Özet (Çeviri)
Tetanus is a disease that is not transmitted by people, although it can be prevented by regular and enough immunisation, it can be mortal when it is caught. If enough immunisation is not performed, the disease can be very serious and mortal, although neonatal form of the disease is eradicated in most of the developed countries, it is stil a community health problem for many numbers of developing countries as our country. Tetanus has a rutin immunisation program for babies, children, pregnants and soldiers. The aim of our study is to evaluate tetanus immunity of the patients applying to a primary health care unit in Aydın.Our study was performed in a period of four months, from September 2007 to December 2007, in Aydın 3rd Primary Healthcare Center. The 279 woman, 77 men totally 356 willing people applying to health care center for any reason over 18 were participated in our study. After extended surveys are performed, the blood taken from the participants were isolated from sera and sera were sheltered in -20°C until analized. Sera were analized using antitetanus micro-ELISA. The results of the laboratory analizes were evaluated by statistical methods.The results, 133 (37.4%) of 356 people were immunized against tetanus. The 39.1% of women, 31.2% of men were immunized (p=0.232).