Kronik pelvik ağrı sendromlu erkeklerde seminal plazmadaki sitokin, hs-CRP düzeylerinin ve lenfosit subgruplarının ölçümü, hastalığın otoimmünite ile ilişkisi ve iki ayrı ilaç (Levofloksasin, Levofloksasin+Doksisiklin) tedavisine yanıtlarının incelenmesi
The measurement of seminal plasma cytokine, hs-CRP levels and lymphocyte subgroups in men with cpps, and determining the relationship of the disease with autoimmunity and the investigation of the response to two drugs treatment (Levofloksacine, Levofloksacine-Doxycycline )
- Tez No: 225171
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ATİKELER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kronik pelvik ağrı sendromu (KPAS) sık konulan ancak etyolojisi tam olarak anlaşılamamış bir hastalıktır. Tanı, hastaların semptomlarına dayalı olup, genellikle uygulanan tedavi kanıtlanmış bir enfeksiyon olmamasına karşın antibiyotik ve anti-inflamatuar ilaçlar ile yapılmaktadır.Bu çalışmada, KPAS'lı hastaların seminal plazmalarındaki tümör nekrozis faktör alfa (TNF-?), interlökin 4 (IL-4 ), interlökin 6 (IL-6), interlökin 8 (IL-8 ), sensitif crp (hs-crp) düzeylerinin, tanı ve tedavideki önemi ile levofloksasin, levofloksasin+doksisiklin tedavisine yanıtlarını belirlemeyi amaçladık.KPAS'lı 37 erkek hastadan semen örnekleri alındı. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı .Grup-1'de bulunan 20 hastaya levofloksasin (500 mg/gün), Grup-2'de bulunan 17 hastaya levofloksasin-doksisiklin (levofloksasin 500 mg./gün ve 200 mg/gün) tedavisi 4 hafta süre ile verildi.Seminal plazma tümör nekrozis faktör alfa (TNF-?), interlökin 4 (IL-4), interlökin 6 (IL-6), interlökin 8 (IL-8 ) düzeyleri ELISA yöntemi ile, hipersensitif crp(hs-crp) düzeyleri Nefalometrik yöntemle ölçüldü. Tedavi bitiminden sonra KPAS'lı hastalarda semen sitokin düzeyleri tekrar ölçüldü. Hastalar tedavi öncesi ve sonrası kronik prostatit semptom indeksi (KPSİ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Chronic pelvic pain syndrome (CPPS) is a common diagnosis, but the etiology of the disease is poorly understood. Diagnosis usually depends on the symptoms of the patients and treatment mainly focuseson antiinflammatory medications and antibiotics although there is an absence of a documented infection. In this study, we aimed to assess the importance of seminal plasma tumor necrosis factor alpha (TNF-?), interleukin 4 ( IL-4 ), interleukin 6 (IL-6), interleukin 8 (IL-8), hypersensitive-crp levels in the diagnosis of CPSS and the response of levofloxacin and levofloxacin+doxycycline treatment İN CPPS patients.Pretreatment semen samples from 37 men with CPPS were obtained. The patients are divided in to randomized groups. The treatment (Group-1) with 20 patients received levofloxacin (500 mg/day) and the Group-2 with (17 patients) received levofloxacin+doxycycline (500mg/day and 200 mg/day) for 4 weeks. TNF-?, IL-4, IL-6, IL-8 levels were measured in the seminal plasma by ELISA and hs-crp level was measured by Nephelometric method. After treatment, seminal plasma levels of these cytokines was measured again in men with CPPS. The patients are evaluated with chronic prostatic symptom index (CPSI) before and after the treatment.