Sol ventrikul sistolik disfonksiyonu olan hastalarda kardiyak kaşeksi ile serum adiponektin düzeyleri arasındaki ilişki
The relation betwen cardiac cachexy and serum adiponectin in patiens that has left ventricule systolic disfunction
- Tez No: 225204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Adipoz doku tarafından üretilen kollajen benzeri bir plazma proteini olan adiponektinin, antiaterojenik ve antiinflamatuar etkileri bulunmaktadır. İnsanlarda plazma adinopektin konsantrasyonları, vucut kitle indeksi ve vücut yağıyla ters ilişkilidir. Yapılan çalışmalarda kalp yetmezlikli hastalarda dolaşımdaki adinopektin düzeylerinin arttığı, bu artışın kalp yetmezliğinin şiddeti ilişkili olduğu ve prognostik bir değere sahip olduğu bildirilmiştir.Çalışmamızın amacı; Kalp yetersizliğindeki mortalitenin önemli bir belirteci olan sol ventrikul sistolik disfonksiyonuna bağlı kardiyak kaşeksi gelişmiş hastalarda, serum adiponektin düzeylerini, sağlıklı bireylerin ve kardiyak kaşeksi gelişmemiş sol ventrikul sistolik disfonksiyonu olan hastaların serum adiponektin düzeyleri ile karşılaştırarak, serum adiponektinin kardiyak kaşeksi oluşumu ve seyri üzerindeki etkinliği saptamaktır.Çalışmaya 30 kalp yetersizliği ve kardiyak kaşeksisi olan hasta grubu (Grup I), 30 kalp yetersizliği olup kardiyak kaşeksi gelişmeyen hasta grubu (Grup II), 30 kontrol grubu (Grup III) olmak üzere toplam 90 olgu alındı. Serum adiponektin düzeyleri Grup I, Grup II ve Grup III de sırası ile 58.4 ? 15.5; 24 ? 6.7 ve 7.7 ? 3.4 ng/mL olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Adiponectin is a plasma protein and similar to collagen, that produced from adipose tisue, has atherogenic and antiiflammatory effects. Plazma adiponectin concentrations in humans is related inversely with BMI and body fats.In this studies, adiponectin levels increase in heart failured patients and this increasing related to severe of heart faliure and has a prognostic worth. The aim of our study; is determining efficiency of serum adiponectin on cardiac cachexy and progress by comporing serum adiponectin levels in patients who has cardiac cachexy, healthy individuals and patients who has not cardiac cachexy and left ventricule systolic disfonction. Total 90 patients included to study. Heart failured 30 patietns who has cardiac cachexy is group I. Heart failured 30 patietns who has not cardiac cachexy is group II and 30 individuals that named control group is group III.