Kaşeksi tanısıyla takip edilen ergen hastaların sol ventrikül mekaniğinin doku doppler incelemesi ve insülin rezistansı ile ilgili klinik ilişkilerin değerlendirilmesi
Tissue doppler examination of left ventricular mechanics in adolescent followed with the diagnosis of cachexia and evaluation of clinical relationships with insulin resistance
- Tez No: 845193
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KARDELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Malnütrisyon çocukluk çağında sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir. Malnütrisyonu olan çocuklarda gastrointestinal sistem, endokrin sistem, nörolojik sistem, bağışıklık sistemi, solunum sistemi ve kardiyovasküler sistem başta olmak üzere pek çok sistem etkilenmektedir. Malnütrisyonlu çocuklarda vücudun diğer sistemlerindeki değişiklerle birlikte olduğu düşünülen hipotansiyon, kardiyak aritmi, diyastolik fonksiyon bozukluğu, kalp yetmezliği ve ani ölüm gibi kardiyak anormal bulgular görülmektedir. Kaşeksi herhangi bir kronik hastalığa bağlı proinflamatuar sitokinlerin yol açtığı kilo kaybıyla karakterize karmaşık bir metabolik sendromdur. Zayıflık ise kronik hastalık varlığı olmadan bireyin vücut kitle indeksinin VKİ -2 SDS ve -3 SDS arasında olma durumudur. Bu çalışmanın amacı 13 - 18 yaş grubundaki zayıf ve ciddi zayıf çocuk hastaların elektrokardiyografik, ekokardiyografik, biyokimyasal parametrelerini ve efor kapasitelerini incelemek ve insülin rezistansıyla aralarındaki korelasyonu araştırmaktır. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmaya 13-18 yaş arasında VKİ
Özet (Çeviri)
Objectives: Malnutrition is one of the common diseases in childhood. Children with malnutrition experience the involvement of various systems, including the gastrointestinal, endocrine, neurological, immune, respiratory, and cardiovascular systems. Cardiac abnormal findings such as hypotension, cardiac arrhythmias, diastolic dysfunction, heart failure, and sudden death are observed in malnourished children, along with changes in other body systems. Cachexia is a complex metabolic syndrome characterized by weight loss due to proinflammatory cytokines related to any chronic illness. Thinness is a new term in the literature. Thinness refers to an individual's body mass index (BMI) being between -2 SDS and -3 SDS without the presence of chronic illness. The aim of this study is to examine the electrocardiographic, echocardiographic, biochemical parameters, and exercise capacities of underweight and severely underweight child patients aged 13-18, and to evaluate the correlation with insulin resistance. Methods: The study included 25 patients (15 females, 10 males, 60%, and 40%, respectively) aged 13-18 with Body Mass İndex (BMI)