XVI. yüzyılda Demirci kazası
Demirci borough in the 16th. century
- Tez No: 225250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPAY BİZBİRLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 546
Özet
Saruhanoğulları Beyliği ile Türk yönetimine giren Demirci ve çevresi, milattan önceki yıllardan beri yerleşime sahne olmuş, Osmanlı Devleti döneminde de taşra teşkilatı içersinde Saruhan Sancağına kaza olarak bağlanmıştır. Kazada XVI. Yüzyılın ilk yarısında iki, ikinci yarısında dört nahiye ve bu nahiyelerde 170'in üzerinde (1520?1531 aralığında 173 adet, 1575'te 181 adet) köy bulunmaktadır. Kazanın merkezi konumundaki Demirci şehrinde on üç mahalle yer almaktadır. Gayrimüslim nüfusun da mevcut olduğu merkezden ziyade, nüfusun kırsal bölgede yoğunlaştığı Demirci kazası, XVI. Yüzyılda barındırdığı nüfus bakımından komşu kazalardan önde gelmektedir. Cami, mescit, zaviye, mektep, çeşme gibi vakıf eserleri şehir ve kırsal bölgeye dağılmış durumdadır. Miri arazi rejimi dâhilinde timar sisteminin uygulandığı ve en fazla istihsal edilen ürünün hububat olduğu kazada, değirmen sayısının çokluğu zirai üretimin yaygınlığına işaret etmekte, ayrıca hayvancılık da kaza ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzyılda Osmanlı Devletinin diğer kazalarında uygulanan vergilerin, Demirci kazasında da uygulandığı tahrir defterlerinden anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Demirci and its environment, having entered Turk governance with Saruhanoğulları seigniory, has been a settlement since B.C and joined Saruhan district as a borough under the Ottoman provincial organization. There were two sub-districts in the first half and four sub-districts in the second half of the sixteenth century and there were more than 170 villages(173 villages in 1520-1531 period, 181 villages in 1575) in them. Demirci, the center of the borough, comprises 13 streets. Besides the city in which also non Muslım population live, Demirci borough where the population intensifies in country was superior to the neighborhood boroughs by means of population. Charity works such as mosque, masjid, hermitage, school and fountains are distributed to both country and city. Manor system was implemented within the demesne regime and the most grown crop was cereal. Numerous mills indicate the widespread agricultural production and also livestock breeding occupies an important place in the region?s economy. It is understood from the registry books that the taxation which was implemented in other parts of Ottoman Empire was also implemented in Demirci borough.