Balık yağı içeren yumurta tavuğu rasyonlarına bitkisel ekstrakt katkısının yumurta sarısı lipit oksidasyonu ve yumurta verim parametreleri üzerine etkileri
Effects of dietary supplementation of herbal extract on egg yolk lipid oxidation and egg productivity parameters in fish oil added laying hen diets
  1. Tez No: 225295
  2. Yazar: FATİH ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, % 1.5 düzeyinde balık yağı ve % 3 düzeyinde soya yağı katılmış yumurta tavuğu yemlerine sentetik antioksidan (BHT, BHA, Ethoxyquine ve sitrik asit) ve bitkisel karışım (kurutulmuş kekik, kekik yağı, anason yağı, sarımsak yağı ve rezene yağı) ilavesinin, yumurta sarısı lipit oksidasyonu (Malondialdehit - MDA) ve yumurta verim parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada 315 adet 34 haftalık Lohmann beyaz yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Denemede kullanılan yumurta tavukları 9 gruba ayrılmış ve her bir grup için 7 tekrar grubu oluşturulmuştur. Her bir tekrar grubu beş tavuktan oluşmuştur. Deneme 16 hafta sürdürülmüştür. Yumurtalar 56 gün boyunca +4oC' de depolanmışlardır.Yumurta verimi, yumurta ağırlığı ve yemden yararlanma oranı denemede kullanılan yağ ve antioksidan tipinden etkilenmemiştir (p>0.05).Yemlerine balık yağı katılan grubun yumurta sarısı MDA düzeyleri depolamanın 28. gününden, soya yağlı grupta ise 42. günden sonra yükselmeye başlamıştır. Depolamanın 56.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine the effects of synthetic antioxidant ( BHT, BHA, Ethoxyquine and sitric acid) and herbal extract ( dried oregano, oregano oil, anise oil, garlic oil and fennel oil ) supplement in diets % 1.5 level added fish oil and % 3 level added soy oil and without any oil added groups on egg yolk fatty acid composition, lipid oxidation ( to MDA level ) and egg productivity parameters.34 weeks of 315 Lohmann white laying hens were used in the study. Laying hens used in assay were separated into 9 groups and 7 replicate groups were formed for each group. Each replicate group was formed as 5 hens. Assay was carried on for 16 weeks.Egg productivity, egg weight and ratio of benefit from feed were not affected by the oil and the antioxidant types used in the assay (p>0.05).MDA levels in egg yolks were rised in fish oiled group on the 28th day of storage and rised on the 42nd day in soy oiled group.