Yüzde yerleşen maküler hiperpigmente lezyonlarda dermatoskopik ve histopatolojik korelasyon
Dermatoscopic and histopathologic correlation in macular hyperpigmented lesions which are placed on the face
- Tez No: 225302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Aktinik keratoz, seboreik keratoz, solar lentigo, lentigo maligna yüz gibi güneş gören alanlarda ultraviyole etkisi ile ortaya çıkan hiperpigmente lezyonlar olup klinik görünümleri birbirleriyle karışabilmektedir. Bu pigmente lezyonları ayırt etmek klinik olarak güç, bazen olanıksızdır. Dermatoskopi yüzde yerleşimli pigmente lezyonların birbirinden ayırt edilmesinde önemli bir araçtır. Bu çalışmada yüzde yerleşim gösteren aktinik keratoz, seboreik keratoz, solar lentigo, lentigo maligna gibi hiperpigmente düz lezyonları olan olguların dermatoskopik ve histopatolojik bulgularının uyumunu saptamak amaçlandı.Bu amaçla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran yüzde yerleşimli aktinik keratoz, seboreik keratoz ve solar lentigo gibi düz hiperpigmente lezyonları olan hastalar alındı. Olguların değerlendirilmesinde seboreik keratoz, aktinik keratoz, solar lentigo ve lentigo maligna için hazırlanan dermatoskopik tanı kriterleri formuna kayıtları yapıldı. Histopatolojik inceleme için biyopsi alındı.Çalışmada 26 erkek (% 51) ve 25 kadın (% 49) olmak üzere toplam 51 hastadaki 53 deri lezyonu incelendi. Yaşları 40 ile 83 arasında değişen hastaların ortalama yaşı 64,47 ± 11,24 bulundu. Histopatolojik tanısı aktinik keratoz + solar lentigo olan 3 lezyon istatistiksel değerlendirmeye alınmadı. Geriye kalan 50 lezyonun 32 tanesine aktinik keratoz, 9 tanesine seboreik keratoz, 9 tanesine de solar lentigo tanısı histopatolojik olarak konuldu. Lezyonların dermatoskopik değerlendirme sonucu ile histopatolojik tanıların uyumu açısından Kappa testi ile verilerin istatistiksel analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Actinic keratoses, seborrheic keratoses, solar lentigo, lentigo maligna are hyperpigmented lesions which occur with the effect of ultraviolet in sun exposed areas and may be confused with each other. It is difficult to distinguish these pigmented lesions clinically, occasionally impossible. Dermatoscopy is an important tool to distinguish the pigmented lesions which are placed on the face. In this study we aimed to determine the reliability between dermatoscopic and histopathologic findings of hyperpigmented flat lesions such as actinic keratoses, seborrheic keratoses, solar lentigo, lentigo maligna which were placed on the face.Patients who admitted to Department of Dermatology of Cukurova University Medical Faculty having hyperpigmented flat lesions on the face were enrolled to study. In evaluation of the cases we recorded the dermatoscopic criteria form which was prepared for the seborrheic keratoses, actinic keratoses, solar lentigo and lentigo maligna. Biopsy was taken for histopathologic evaluation.In the study 51 patients 26 males (% 51) and 25 females (% 49) with 53 skin lesions were evaluated. The ages of the patients ranged from 40 to 83 years (median 64,47 ± 11,24). We did not statistically evaluate the 3 lesions which had histopathologic diagnosis of actinic keratoses + solar lentigo. Rest of the 50 lesions histopathologic diagnoses were actinic keratoses in 32 lesions, seborrheic keratoses in 9, solar lentigo in 9, respectively. The statistical analysis was done with Kappa test.