Köpeklerde postpartum sorunsuz uterusun involüsyon sürecinin ultrasonografi ile izlenmesi
Ultrasonographic monitoring of the involution process of the normal postpartum uterus in the bitch
- Tez No: 225426
- Danışmanlar: PROF. MEHMET RIFAT SALMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, sorunsuz gebelik süreci geçirmiş olan, normal doğum yapmış, fizyolojik postpartum (pp) süreç geçiren köpeklerde, bu sürecin ultrasonografik, histerografik ve hormon ölçümleri ile izlenmesi, bu sürece ilişkin fizyolojik verilerin ve USG tekniğinin pratikte kullanıma yerleştirilmesi hakkında bilgi birikiminin oluşturulması amaçlanmıştır.Çalışma materyalini, değişik ırktan ve yaştan, sağlıklı pp süreç geçiren, toplam 11 adet dişi köpek oluşturdu. Köpeklerin ultrasonografik muayenelerinde 5-7,5 MHz'lik mikrokonvex ve 6-8 MHz'lik lineer proba sahip ultrasonografi cihazı kullanıldı. Ultrasonografik muayeneler 0-45 günler arasında, pp 1-4. günler (1. dönem); pp 5-7. günler (2. dönem); pp 10-13. günler (3. dönem); pp 15-20. günler (4. dönem); pp 25-30. günler (5. dönem); pp 32-35. günler (6. dönem); pp 40-45. günler (7. dönem) olarak toplam 7 dönemde gerçekleştirildi. Postpartum 1. ve 2. dönemlerde histerografi uygulaması yapıldı ve 1. 4. ve 7. dönemlerde progesteron konsantrasyonları incelendi.Postpartum akıntının ortalama süresi 21,72±11,23 (min 7 gün, max 42 gün) gün olarak saptandı. Postpartum dönem süresince tüm köpeklerde, serum progesteron konsantrasyonu 0,03 ± 0,01 ng/ml ölçüldü. Postpartum 1. ve 7.
Özet (Çeviri)
The intention of this practice is composing the knowledge of the dogs which had a normal labor and pregnancy process without any problem and having a physiological postpartum(pp) process and also observe the process with an ultrasonographic, hysterographic and hormonal indication, the physiological data relating to this process and ultrasonographic technique in practical usage.The practicing material is the 11 female dogs in total, in different race and age, having a healthy pp. period. During the ulrasonographic examinations ultrasonography (USG) equipped with a 5-7,5 MHz micro convex and a 6-8 MHz linear probe is used.Ultrasonographic examinations were implemented in 0-45 days pp 1-4 days (1.period); pp 5-7 days (2.period); pp 10-13 days (3.period); pp 15-20 days (4.period); pp 25-30 days (5.period); pp 32-35 days (6. period); pp 40-45 days (7.period), 7 periods in total. Postpartum 1st and 2nd periods hysterography was done and in the 1. 4. and 7. periods the progesterone concentration were examined.The average postpartum discharge is stated 21,72 ± 11,23 (min 7 days, max 42 days). During the postpartum period, the serum progesterone concentration measured 0.03 ± 0,01 ng/ml for all dogs.