Dişi köpek yenidoğanlarda kan parametreleri farklılıklarının araştırılması
Investigation of blood parameter differences in newborn female dogs
  1. Tez No: 925300
  2. Yazar: ERTAN ORDULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MERT POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada 2 ila 5 yaşları arasında klinik olarak sağlıklı aynı bakım ve besleme şartlarında bulunan toplam 5 anneden ve 20 sağlıklı normal doğum yapan yavrunun vena jugularisinden alınan tam kan (hemogram) ve kan serumu çıkartılarak bakılan glikoz, kalsiyum düzeyleri araştırılmıştır. Bu amaçla eşit sayıda 10 erkek ve 10 dişi yavru köpekten 0.gün ve 72. saatlerde alınan kan numuneleri değerlendirilmiştir. Çalışmaya 5 anneden 2'şer dişi ve 2'şer erkek yavru kangal köpeği alınmıştır. Alınan kan numuneleri kan parametrelerindeki farklılıklar karşılaştırılmıştır. Anne köpeklerin ortalama vücut ağırlığı 41 kg olarak belirlenmiştir. Yavru köpeklerin ortalama vücut ağırlıkları 460 gr olarak belirlenmiştir. Dişi erkek kilo ayrımında bir fark görülmemiştir. Yapılan analizler sonucunda çalışma ve kontrol gruplarının hemogram ve biyokimyasal parametreleri incelendiğinde kontrol grubunda serum ca ve glikoz seviyeleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, investigated blood glucose and calcium levels by analyzing whole blood (hemogram) and serum samples obtained from the jugular veins of 24 healthy newborn puppies born to five clinically healthy female dogs aged 2 to 5 years, all raised under identical care and feeding conditions. Blood samples were collected on day 0 and at 72 hours postpartum from 10 male and 10 female puppies in equal numbers. The study involved two male and two female Kangal puppies from each of the five mothers. The collected blood samples were analyzed to compare differences in blood parameters. The average body weight of the mother dogs was determined to be 41 kg, while the average body weight of the puppies was 460 g. No difference was observed in male female weinght discrimination.