PDÖ sürecinde küçük grup çalışmalarındaki grup aksaklıklarına ilişkin eğitici ve öğrenci görüşlerinin belirlenmesi
Determining tutor and student perceptions about group dysfunction in small group studies during problem based learning
- Tez No: 225430
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ KEMAHLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırmada Ankara Üniversitesi Tıp fakültesi Dönem I ve III öğrencilerinin ve Probleme Dayalı Öğrenme (PDÖ) yönlendiriciliği yapan eğiticilerin, PDÖ sürecinde küçük grup çalışmalarındaki grup aksaklıklarının görülme sıklığına, bu aksaklıkların öğrenme sürecini engelleme durumuna ve bu aksaklıkların giderilmesinde eğitici sorumluluğuna ilişkin algılılarının ortaya konması amaçlanmıştır.Grup Oturumları Değerlendirme Ölçeğinin Türkçe versiyonu kullanılmıştır. Araştırma, örneklemi oluşturan 126 Dönem I ve 119 Dönem III öğrencisi ve 88 eğitici ile yürütülmüştür.Dönem I öğrencileri en sık görülen aksaklık boyutunun ayrıntılı tartışma eksikliği Dönem III öğrencileri etkileşim eksikliği olduğu görüşündedirler. Dönem III öğrencileri, Dönem I öğrencilerine göre ayrıntılı tartışma eksikliği, etkileşim eksikliği, katılım eşitsizliği ve bağlılık eksikliği boyutlarının daha sık olduğu görüşündedirler. Eğiticilerde, görülme sıklığı en yüksek aksaklık boyutunun katılım eşitsizliği olduğu görülmektedir. Dönem I ve Dönem III öğrencileri grup aksaklıkları boyutlarının görülme sıklığını, eğiticilere göre daha yüksek skorlamışlardır.Dönem I ve III öğrencileri eğitim sürecini en çok engelleyen aksaklık boyutları olarak zor kişilikleri ve etkileşim eksikliğini algılamışlardır. Eğiticiler eğitim sürecini en çok engelleyen aksaklık boyutunun motivasyon eksikliği olduğu görüşündedir.Dönem I ve Dönem III öğrencilerinin eğitici sorumluluğunu yüksek algıladıkları boyutların, zor kişilikler olduğu görülmüştür. Hem öğrenciler hem de eğiticiler grup aksaklıklarının giderilmesinde eğitici sorumluluğunu fazla olduğu görüşündedirler.Hem Dönem I ve III öğrencileri arasında hem de öğrenciler ve eğiticiler arasında algı alanlarının tümünde, grup aksaklıklarına ilişkin farklılıklar görülmektedir. Eğitici ve öğrencilerin, grup çalışmasına ve grup dinamiklerine ilişkin bilgi ve becerilerinin gelişirilmesine yönelik açık ve net hedefleri olan eğitim etkinlikleri planlanmalı ve yürütülmelidir. Ayrıca, grup dinamikleri ve süreçteki aksalıkların araştırılmasına yönelik çok boyutlu araştırmalar planlanıp yürütülmelidir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine perceptions of Year I and III students and PBL facilitators about the frequency of and effects of dysfunction in learning process during PBL sessions and tutors? responsibilities to overcome dysfunctions.Turkish version of Evaluation of Group Session Inventory was used. The study was carried out among 126(50%) Year I, 119(50%) Year III students and 88(60%) tutors.The most frequently perceived dysfunction dimensions were lack of elaboration among year I, lack of interaction for year III students. Compared to Year I students, Year III students perceive that lack of interaction, lack of elaboration and lack of participation are more frequent. Tutors have the perception that the most frequent occurent dysfunction dimension is lack of participation.Year I and III students scored the occurrence of these dysfunctions higher than the tutors.Year I and III students perceived the most inhibiting dysfunction in learning process as difficult personalities and lack of interaction. Tutors have the opinion that, dysfunction dimensions, the most inhibiting learning process is lack of motivation. Year I and III students? high perception of tutor?s responsibility were found to be difficult personalities. Both students and tutors perceive that it is the tutors? responsibility to manage group dysfunctions.Perceptions regarding the magnitude of different dimensions differ among students and tutors, as well as between two groups of students. There is a need to plan and carry out multi-dimensioned studies to investigate group dysfunctions. Training program should be developed to increase knowledge and skills of tutors and students on group process and dynamics.