Tıp fakültesi öğrencilerinin probleme dayalı öğrenme uygulamalarına ilişkin görüşleri
Perceptions of medical faculty students on problem-based learning practices
  1. Tez No: 160393
  2. Yazar: MERAL DEMİRÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Dr. Meral Demirören, Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Probleme Dayalı Öğrenme Uygulamalarına İlişkin Görüşleri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu araştırmada, tıp eğitiminde Probleme Dayalı Öğrenme (PDÖ) Uygulamalarının üstünlük ve sınırlılıklarına ilişkin öğrenci görüşlerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışma, 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya Dönem l'den başlayarak PDÖ uygulamalarına katılan 132 Dönem 2 öğrencisi katılmıştır. Araştırmada öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amaçlandığından betimsel yöntem kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen 51 maddelik bir anket ile toplanmıştır. Ankette, PDÖ'nün üstünlük ve sınırlılıklarını ifade eden maddeler 5'li dereceleme ölçeği (5:kesinlikle katılıyoruml:kesinlikle katılmıyorum) ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Anketin sonunda açık uçlu bir soru ile öğrencilerin PDÖ uygulamalarının geliştirilmesine ilişkin önerileri sorgulanmıştır. Öğrencilerin önerileri listelenmiş ve gruplandınlarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğrenciler PDÖ'nün üstünlüklerini büyük ölçüde desteklemektedir. PDÖ'nün; temel ve klinik bilimlerin entegrasyonunu sağlaması, insana biyopsikososyal yönden yaklaşımı geliştirmesi, ilk yıldan itibaren mesleğe hazırlaması, küçük gruplarda öğrenmenin etkili ve güdüleyici olması, öğrenci ve fakülte çalışanlarım yakınlaştırması en çok desteklenen özellikleri arasındadır. Öğrenciler, PDÖ'nün problem çözme, analiz-sentez ve iletişim becerileri gibi evrensel yeterlikleri geliştirdiğini düşünmektedir. Ancak, öğrencilerin PDÖ'nün sınırlılıklarına ilişkin görüşleri, öğrencilerin PDÖ'ye uyum sürecinde yaşadıkları zorluklara, bağımsız öğrenen olma konusunda taşıdıkları kaygılara ve PDÖ yönlendiricilik süreçlerinden kaynaklanan olumsuzlukların varlığına dikkat çekmektedir. Bu da, öğretmen merkezli eğitimden gelen öğrencilerin öğrenci merkezli aktif eğitime tam olarak uyum sağlamada sıkıntı yaşadıklarını düşündürmektedir. Öğrencilere hazırlanacak uyum programları vekişisel gelişimi hedefleyen eğitim programlan ile öğrencilerin PDÖ'ye uyum süreçleri desteklenebilir. Yönlendiricilere yönelik sürekli eğitim ve gelişim programlan ile yönlendiricilik süreçleri daha etkili hale getirilebilir. Anahtar Sözcükler Probleme Dayalı Öğrenme, tıp eğitimi, öğrenci görüşleri
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY Meral Demirören M.D. PhD., Perceptions of Medical Faculty Students on Problem- based Learning Practices, Master's Thesis, Ankara, 2005 The present study was undertaken to determine the perceptions of Medical Faculty Students on advantages and disadvantages / limitations of Problem-based learning (PBL) practices in Medical Education. The study was conducted on 132 second term medical faculty students who attended PBL sessions during 2003-2004 academic year at Ankara University Faculty of Medicine. The data about the perceptions of the students were gathered descriptively, by a 51-item questionairre comprising of items applying either for the advantages or the disadvanteges / limitations of PBL. Each item was scored via 5 -point licert scale; 5 meaning strongly aggre and 1 meaning strongly disaggre. Data were analysed by using a SPSS programme. At the end of the questionairre an open ended question was asked to students to collect data about the suggestions of the students for the improvement of PBL practice. The suffestions were listed and grouped then over. Results were supportive for all the items and significantly supportive for some of the items applying for the advantages of PBL such as entegration of clinical and basic science, improvement of biopsychosocial approach to humans, getting prepared to professional life from the first day of medical education, motivation to effective learning in a small grup study, improvement of communication between students and faculty staff. It was found that PBL is supportive for most universal competencies such as analytical thinking, problem solving and communication skills. On the other hand, the results are also highly supportive of the general limitations of PBL practice such as the difficulties experienced for adaptation to a new learning approach, their being unease to be an independent learner, the problems arising from tutoring process.IV The results can be discussed to be highly compatible with the problems of adaptation of students to a student-centered education. Thus, programs supporting this adaptation period of students to PBL programs, programs aiming personal development of students and programs improving tutorial process look like to be of great importance to overcome the perceptions of students for the limitations of PBL. Key words Problem-based learning, medical education, students' perceptions