Hindi kıymalarından Listeria monocytogenes'in immuno manyetik separasyon ve PCR ile tanısı ve antibiyotik duyarlılıklarının saptanması
Detection of Listeria monocytogenes in ground turkey using immunomagnetic separation and PCR and determination of the antibiotic susceptibility
- Tez No: 225448
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmada, Ocak-Aralık 2006 tarihleri arasında Ankara'da taze olarak tüketime sunulan paketlenmiş 180 hindi kıyma örneği L. monocytogenes varlığı yönünden analiz edildi. Hindi kıymalarından L. monocytogenes izolasyonu IMS bazlı kültür tekniği ile yapıldı, izolatlar hlyA genine özgü primerler kullanılarak PCR ile doğrulandı, hindi kıymalarında L. monocytogenes varlığı üzerine mevsimsel etki belirlendi ve izolatların 8 antibiyotiğe karşı dirençlilik profili saptandı.Analiz edilen 180 hindi kıyma örneğinin 32'sinin (% 17,8) IMS bazlı kültür tekniğiyle L. monocytogenes yönünden pozitif olduğu belirlendi. IMS tekniği ile izole edilen L. monocytogenes'lerin doğrulanması amacıyla yapılan PCR analizinde incelenen 32 suşun tamamının hlyA genine sahip olduğu tespit edildi. Aylara göre hindi kıymalarının L. monocytogenes ile kontaminasyon düzeyi incelendiğinde, Aralık, Ocak ve Şubat aylarını kapsayan kış döneminde 8, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan yaz döneminde 8 numunenin L. monocytogenes ile kontamine olduğu saptandı. Ki kare testiyle yapılan istatistiksel analiz neticesinde L. monocytogenes ile hindi kıymalarının kontaminasyon düzeyinde mevsimsel etki tespit edilmedi. Çalışmada PCR ile doğrulanan 32 L. monocytogenes izolatının antibiyotik direnç profili disk difüzyon metodu ile araştırıldı. İzolatlardan 26'sının (% 81,3) penisilin G'ye, 22'sinin (% 68,8) ampisiline dirençli olduğu, 13 (% 40,6) izolatın eritromisine, 6 (% 18,8) izolatın streptomisine orta düzeyde direnç gösterdiği belirlendi.Elde edilen bulgular neticesinde çiğ hindi kıymalarının L. monocytogenes ile yüksek oranda kontamine olduğu tespit edilmiştir. Halk sağlığının korunması amacıyla hindi kıymalarının uygun hijyenik ve teknolojik koşullarda üretilmesi gerekmektedir. Ayrıca izolatların antibiyotiklere yüksek oranda direnç gösterdikleri belirlenmiştir. Bu nedenle antibiyotiklerin hastalıktan koruyucu ve büyümeyi artırıcı olarak kullanımları resmi otorite tarafından düzenli olarak kontrol edilerek önlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were, to determine the incidence of L. monocytogenes in packaged fresh ground turkey sold in Ankara, between January-December 2006 using immunomagnetic separation (IMS) based cultivation method, to detect hlyA (LLO- listeriolizin O) gene by PCR for the verification of the isolates, to evaluate the seasonal distribution of L. monocytogenes prevalence in ground turkey, and to find out the antibiotic susceptibility profiles of the isolates.L. monocytogenes was isolated from 32 (17,8 %) of the 180 ground turkey samples, collected during a year period, by IMS based cultivation method. For the confirmation of the isolates, PCR assay was performed. In all L. monocytogenes isolates hlyA gene were determined. During the winter (December, January, February) 8 and during the summer (June, July, August) 8 samples were found to be contaminated with L. monocytogenes so for the incidence of L. monocytogenes seasonal difference was not significant for chi square test. According to the disc diffusion test 26 (81,3 %) isolates were found to be resistant to penicillin G and 22 (68,8 %) to ampicillin. In addition, 13 (40,6 %) isolates were intermediately resistant to erythromycin and 6 (18,8 %) isolates to streptomycin.The results of this study suggest that the prevalence of L. monocytogenes in raw ground turkey is relatively high in Turkey. Ground turkey should be produced under appropriate, hygienic and technological conditions for the prevention of public health. The use of antimicrobials as prophylactic or growth promoter agent should be controlled systematically by the governmental agencies.