Vajinal uygulamaya yönelik olarak Lactobacillus gasseri suşları içeren mukoadezif tabletlerin hazırlanması, teknolojik ve biyolojik açıdan değerlendirilmesi
Preparation of mucoadhesive tablets containing Lactobacillus gasseri strains for vaginal administration and their technological and biological evaluation
- Tez No: 225447
- Danışmanlar: PROF. TAMER BAYKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Türk kadınlarının vajinal floralarından izole edilmiş, probiyotik özellikleri kanıtlanmış, düşük ve yüksek EPS üretimi kapasitesine sahip Lactobacillus gasseri (L. gasseri H14 ve L. gasseri H15) suşlarını içeren vajinal tablet formülasyonlarının hazırlanması planlanmıştır.Laktobasilleri içeren dozaj formları, vajinal ortamda uzun süre kalarak mikroorganizmaların vajinal epitelyumda kolonizasyonunu sağlamak amacıyla mukoadezif polimerler kullanılarak hazırlanmıştır. Mikroorganizmaların canlılığını sürdürmek ve tabletlerin hazırlanmasındaki aşamaların (karıştırma, yüksek basınç gibi) canlı hücreler üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak amacıyla bakteriler liyofilize edilmiştir. Liyofilize toz, farklı mukoadezif polimerleri (poliakrilik asit, sodyum aljinat, hidroksipropilmetil selüloz) içeren formülasyonlara ilave edilerek doğrudan basım yöntemi ile tablet haline getirilmiştir. Tabletlerin mukoadezif özellikleri, pH 6,0 fosfat tamponunda şişme, dağılma ve domuz mide mukozasından izole edilmiş müsinin kullanıldığı adezyon çalışmaları ile belirlenmiştir. EPS üretiminin Lactobacillus gasseri suşlarının adezyon özellikleri üzerindeki etkisi HeLa hücre kültürlerine adezyon çalışmaları ile saptanmış, tabletlerde kullanılan mukoadezif polimerlerin bakterilerin epitel hücrelere adezyonu üzerindeki etkileri aynı çalışmayla incelenmiştir. Tabletlerde bakterilerin canlılık oranları koloni sayma metodu ile, tabletlerden açığa çıkış özellikleri statik yöntem kullanılarak in vitro çıkış çalışmaları ile incelenmiştir.Dozaj formlarına yüklenmek üzere liyofilizasyon sonrası canlılık ve epitel hücrelere adezyon özellikleri açısından L. gasseri H15 uygun aday olarak seçilmiştir. Hazırlanan tabletlerin mukoadezif özellikleri, şişme ve dağılma süreleri incelendiğinde kullanılan polimerler arasında HPMC, dağılma süresinin çok uzun olmaması ve diğer polimerlere göre yüksek mukoadeziflik göstermesi nedeniyle ilaç şekillerinde kullanılmaya aday polimer olarak seçilmiştir. Liyofilizasyon işleminin ve mukoadezif polimerlerin kullanıldığı tabletlerin L. gasseri H15 suşunun HeLa hücrelerine adezyonunu etkilemediği ve bakterinin bu yöntem ile adezyon özelliklerini kaybetmeden dozaj şekli haline getirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is planned that vaginal tablets containing Lactobacillus gasseri isolates (L. gasseri H14 and L. gasseri H15) with low and high EPSs production levels isolated from Turkish women vaginal flora are prepared.Pharmaceutical dosage forms containing lactobacilli were prepared using mucoadhesive polymers in order to keep the microorganisms in the vaginal epithelium for a long period of time and colonize properly. Bacterial suspensions were lyophilized for increasing the time of viability of the microorganisms and decreasing the negative effects of the tabletting process steps (mixing, high pressure e.g.) on the microorganisms. Lyophilized bacteria were tabletted using different mucoadhesive polymers such as polyacrylic acid, sodium alginate, hydroxypropylmethyl cellulose by direct compression technique. Mucoadhesive properties of tablets were determined by the swelling and disintegration studies in pH 6,0 phosphate buffer and the adhesion studies were made using mucin isolated from porcine stomach. The effects of the EPSs levels produced by the bacteria on the adhesion capacity of the strains of lactobacilli to HeLa cells were determined by the adherence assays and the effect of the different mucoadhesive polymers on the adhesion of lactobacilli were examined by the same method. Viability of the bacteria was encountered by the colony count method, release of bacteria from tablets was examined by the static in vitro release method.L. gasseri H15 was chosen as the candidate strain to load into tablets for its high viability after lyophilization and good adhesion properties on epithelial cells. When mucoadhesive properties, swelling degree and disintegration of our tablets were investigated, HPMC was chosen as the polymer for its disintegration time which is not so long and high mucoadhesive properties among other polymers. As a result, it was concluded that lyophilization process and tablets with mucoadhesive polymers did not effect adhesion of L.gasseri H15 strain to the HeLa cells and dosage form of the bacteria could be prepared with this method without losing adhesion properties of the bacteria.