İmplant uygulaması sonucunda sigara kullanımının serum alkalen fosfataz üzerine etkisi
The effect of smoking on serum alkaline phophatase after implant placement
  1. Tez No: 225468
  2. Yazar: SEYİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK, PROF. DR. AHMET KESKİN, PROF. DR. NİHAT TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızın amacı, hiçbir sistemik hastalığı olmayan alt çenelerine 1ile 6 adet dental implant yerleştirilen kadın ve erkek hastalarda, sigaranın alkalen fosfataz enziminde meydana getirdiği değişiklikleri saptamaktır. Hastalar sigara içen ve içmeyen olarak iki gruba ayrılarak 5 ayrı seansta alınan kan örneklerinde serum ALP seviye değişiklikleri karşılaştırıldı. Ortaya çıkan veriler, seanslara göre değişimleri, cinsiyete göre farklilıklar, sigara içen ve içmeyen değerleri arsındaki farklılık, implant sayısının sigara içen ve içmeyen gruplar arasındaki korelasyonu hesaplandı.Yapılan değerlendirmenin sonucunda, implant uygulamasının serum ALP seviyesinde değişiklik meydana getirdiği, sigara kullanmayan hastaların ALP değerlerinin sigara kullanan hastalardan daha yüksek olduğu, implant uygulaması sonucunda cinsiyetin, serum ALP değerlerinde farklılık meydana getirmediği ve sigara içen ve içmeyen hastalarda implantların sayısının serum ALP seviyeleri değişikliğinde anlamlı olmadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the effect of smoking on serum ALP enzyme in female and male patients without any systemic disease and who had been inserted 1 to 6 dental implants on the lower jaw. Patients were diveded into two groups and the changes of 5 seance serum ALP values were compared. After the data analyze, the difference between seances, difference between sex, difference of data between smoking and non-smoking groups and the corelation between implant number and smoking and non-smoking goups were computed.As a result of assessment, we found out that; implant procedure changes the levels of ALP, ALP levels of non-smoking group was higher than smoking group, after implant procedure, sex makes no difference on ALP levels and the number of implants inserted does not have meaningful effect on ALP levels.