Tavuk coccidiosis'inde oocystlerin dışkı numunelerinden saflaştırılması ve sporlandırılması ile ilgili uygun yöntemin belirlenmesi
Determination of specific methods for sporulation and purification of oocysts from faeces in poultry coccidiosis
  1. Tez No: 225489
  2. Yazar: ZEYNEP PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. ZAFER KARAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkiye `de tavuklarda coccidiosis konusunda yapılan sınırlı sayıda çalışmaarasında etlik piliç yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığı bölgelerde tavukcoccidiosis'inin kümeslerdeki durumunun belirlenmesi amacıyla kullanılanmetodlarda, oocystlerin saflaştırılması ve sporlandırma işlemlerininstandardizasyonu konusunda yeterli bilgi bulunmadığı dikkati çekmiştir.Bu nedenle; yapılan bu çalışmada, laboratuvar ortamında kanatlıcoccidiosis'ine neden olan Eimeria oocystlerinin toplanan dışkınumunelerinden saflaştırılması ve etkili bir şekilde sporlandırılması içinkullanılabilecek ideal yöntemlerin ortaya konulması amaçlanmıştır.Geliştirilen yeni yöntemde oocyst saflaştırma işlemi bilinen yöntemdenfarklı olarak süzme ve santrifüj işlemlerinin ikişer kere yapılıyor olmasındandolayı sonuçta elde edilen mikroskop görüntüsünde, bilinen yönteme göredaha temiz bir saha elde edildiği ve oocystlerin daha rahat sayıldığı tespitedilmiştir.Çalışmada Eimeria oocystlerinin sporlandırılması sırasında aynı dışkıya 4farklı yöntem uygulanmıştır. Bunun amacı oksijenin ve potasyum dikromatınsporlanma üzerine etkisini saptamaktır.Buna göre özellikle oksijenin etkisinin potasyum di kromat ilaveliörneklerde, ilave edilmemiş örneklere göre oocystlerin sporlanma sayılarınınartışı ve dejenere oocyst sayılarının azalışı net olarak anlaşılmış, bu durumaynı zaman da istatistiksel olarakta ispat edilmiştir. Bundan dolayı sporlanmasürecinde ve saklama esnasında ortamdaki oksijenin tükenmesine nedenolan mikrobiyel üremenin kontrol altına alınması amacıyla potasyumdikromatın kullanılması gerektiği bir kere daha ispatlanmıştırAnahtar Kelimeler : Tavuk, coccidiosis, oocyst, sporlanma, saflaştırma,dışkı
Özet (Çeviri)
Among limited reseraches on the poultry coccidiosis in Turkey, results pointedout that there is no enough information about standardization of oocystpurification and sporulation procedures in the methods which are used fordetermination of poultry coccidiosis in regions of Turkey that poultry breedingis common.Because of this, in this study developing an ideal method for purification andsporulation of Eimeria oocysts, obtained from collected faeces samples,causative agents of poultry coccidiosis, at laboratory conditions were aimed.In our new method filtration and santrifugation processes are appllied twice asdifferent from routine method, we obtained more clean surface onmicroscopic image and also oocyst counting was done easily.In present study, 4 different methods used for same faeces sample duringsporulation of Eimeria oocysts. The aim of that application was determiningeffects of oxygen and potasium dikromat addition on sporulation of oocysts.Accordingly, oxygen?s effect, increase in oocyst sporulation rates anddecrease of degenerated oocyst numbers , on potasium dikromat addedsamples were clearly understood compared to samples that potasiumdikromat not added and this condition also proved with statistical analysis.The importance of using potasium dicromate was proved one more time tocontrol of microbial growth that causes oxygen exhaustion during process ofsporulation and preservationKey Words : Chicken, coccidosis, oocyst, sporulation, purification, faeces,