Femur trokanterik bölge kırıklarının proksimal femoral çivi ile cerrahi tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the results of the operatif treatment of trochanteric fractures of the femur with the proximal femoral nail
- Tez No: 225490
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İstanbul Bilim Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında, Ocak 2002 - Şubat 2007 tarihleri arasında femur proksimal uç kırığı nedeniyle tedavi edilmiş 100 olgu çalışma grubumuzu oluşturmaktadır. Bir hastada bilateral kalça kırığı olması nedeniyle 99 hastanın 100 kalçası değerlendirilmiştir. Hastaların tüm kontrolleri kliniğimizde yapılmıştır.Vakalarımızın 68'i kadın, 32'si erkektir. Ortalama yaş 77.66 (37-98) yıl idi. 57 hastanın sağ kalçası, 43 hastanın sol kalçasında kırık mevcut idi. Vakalarımızın kırık oluş nedenleri; 1'i pseudoartroz vakası, 1 olguda ateşli silah yaralanması, 3 sportif faaliyet esnasında düşme, 3 araç dışı trafik kazası, 1 araç içi trafik kazası, 4 olguda sokakta düşme, 87 olguda evde basit düşmedir. Vakalarımız hastanemize başvuru anından itibaren ortalama olarak 1.83 (0-17) günde ameliyat edilmiştir. Hastalar ortalama 13.34 (4 ?62 ) gün hastanede yatmışlardır.Bütün hastalar ameliyat hazırlığı aşamalarında `ASA Kriterlerine' göre değerlendirilmiştir. Ameliyat sonrası hastalar perioperatif stabilite durumu ve grafileri sonrasında oturtularak bir çift koltuk değneği ile parsiyel veya total yük verilmiştir.Çalışmamızda takip süresi ortalama 31.3 (12-75) aydır. Hastalarımızın sonuçlarının değerlendirilmesi klinik ve radyolojik olarak yapıldı. Hastalar `Modifiye Harris Kalça Skalası' kriterlerine göre değerlendirilmiş ve ortalama puanı 80.92 bulunmuştur. Buna göre femur intertrokanterik kırıklarında PFN ile cerrahi olarak tedavi ettiğimiz hastalardan % 78.88 başarı elde ettik.İnstabil intertrokanterik femur kırıklarının tedavisinde PFN tek seçenek olmamakla beraber hastanın yaşı, genel durumu, fonksiyonel durumu, osteoporozu göz önüne alındığı zaman biyomekaniğe ve anatomiye en yakın olan PFN çivisinin tatminkâr sonuçlar veren tedavi modalitesi olduğuna karar verdik.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on one hundred patients with proximal femur fracture, treated at The Department of Orthopaedics and Traumatology, Faculty of Medicine, Istanbul Bilim University between January 2002 and February 2007. One patient developed fracture of both hips at diffent incidents, and therefore 100 fractures were evaluated in 99 patients.Sixtyeight patients were female and thirty two were male. The mean age was 77.66 years (range, 37- 98 years). The right hip was involved in 57 patients, the left hip was involved in 43 patients. The mechanism of injury were pseudoarthrosis in one patient, gunshot injury in one, traffic accident in one, sports injury in three, road traffic accident in three, falling outside home.in four cases, falling at home in eightyseven. All operative procedures were performed within average 1.83 days after presentation to our hospital (range, 0-17 days). Average length of hospital stay was 13.34 days (range, 4-62 days).All patients were assessed by determining the American Society of Anesthesiologists status of physical health. During the early postoperative period, the patients were allowed to sit and partial weight bearing with double crutch or full weight bearing was allowed depending on the postoperative stability.The average follow-up was 31.3 months (range, 12 -75 months ). The patients were evaluated clinically and radiographically. Functional assessment was done using the modified Harris hip score and the mean modified Harris hip score was found to be 80.92 % . satisfactory results were achieved in 78.88% of the cases who underwent surgical treatment of intertrochanteric fractures of the femur with PFNAlthough the proximal femoral nail (PFN) is not the only alternative in treatment of unstable trochanteric fractures of the hip, when the patient?s age, medical condition, functional status, and osteoporosis are considered the PFN, which is the most biomechanical and anatomical nail, is the ideal implant for the treatment of these fractures