Ankara İl Merkezi'nde birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran 2 hafta-18 aylık bebebği olan annelerde postpartum depresyon sıklığı, etkileyen faktörler ve yaşam kalitesi
The prevalence of postpartum depression, its correlates and quality of life among mothers having a child aged between 2 weeks and 18 months attending primary health care centers in Ankara City Center
  1. Tez No: 225514
  2. Yazar: ELİF DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tanımlayıcı çalısma 2 Ekim 2006 -19 Ekim 2006 tarihleri arasında Ankara ?l Merkezi'nde bulunan altı birinci basmak sağlık kurulusuna basvuran 2 hafta-18 aylık bebeği olan ve çalısmaya katılmayı kabul eden toplam 708 anne üzerinde yürütülmüstür. Çalısmanın amacı postpartum depresyon (PPD) sıklığını belirlemek, risk faktörleri ile PPD durumunun iliskisini belirlemek ve PPD' un annenin yasam kalitesi üzerine etkisini belirlemektir . ?ncelenenlere annenin tanımlayıcı özellikleri ve postpartum depresyon için risk faktörlerine yönelik anket formu; Eddinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ve WHOQOL-BREF Yasam Kalitesi Ölçeği uygulanmıstır. EPDÖ'den 13 puan ve üzerinde olanlarda ?PPD olduğu? kabul edilmistir. Arastırma verileri SPSS 15,0 istatistik paket programına aktarılarak analiz edilmistir. ?statistiksel analizlerde, ki-kare testi, lojistik regresyon analizi, pearson korelasyon testi, tek yönlü varyans analizi, bağımsız gruplarda t-testi ve lineer regresyon analizi kullanılmıstır. ?ncelenenlerin yas ortalaması yas ortalaması 27,06 ± 5,10, bebeklerinin yas 7,67±5,34 ay olup tümü evlidir. Arastırmaya katılanların EPDÖ puan ortalaması 6,44 ± 5,84; PPD sıklığı %15,0'dir. Annenin eğitim durumu, bebeğin 37 haftadan erken doğması, gebelikde ruhsal sorun, huzursuzluk endise ve hayatını etkileyebilecek bir stres yasamıs olmak, premenstrüel sinirlilik ve ruhsal çökkünlük, ailede depresyon öyküsü, geçirilmis depresyon öyküsü; esiyle iliskilerinin iyilik durumu, evlilikten memnuniyet düzeyi, bebeğinin evliliğini olumsuz etkilediğini düsünmek ve algılanan sağlık düzeyi PPD ile iliskili faktörler olarak belirlenmistir. ?ncelenenlerin WHOQOL-BREF genel puan ortalaması 60,18±9,99; fiziksel sağlık alanı (FSA) puan ortalaması 52,23 ±11,19; psikolojik sağlık alanı (PSA) puan ortalaması 62,70±12,08; sosyal iliskiler alanı (S?A) puan ortalaması 67,87±15,52; çevre alanı (ÇA) puan ortalaması 62,96±14,15'dir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted among 708 mothers, having a child aged 2 weeks-18 months, attending six primary health care centers in Ankara city center, between 2-19 November 2006. The aim of the study was to determine the prevalence of postpartum depression (PPD), its correlates and quality of life of the women. A questionnaire on descriptive features and PPD risk factors; Eddinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) and WHOQOL-BREF quality of life scale was used for the data collection. Those having a score of 13 or over were assed as ?having PPD?. Data analysis was performed using SPSS 15,0 statistical package software. Chi-square test, logistic regression analysis, person correlation analysis, one way variance analysis, independent samples t-test and linear regression analysis were used in the statistical method. All the subjects were married. The mean age of the subjects and their babies were 27,06 ± 5,10 years and 6,44 ± 5,84months respectively. The educational level, gestational age, mental problems, anxiety, life events during pregnancy, premenstrual symptoms as being nervous or being in a mental trouble, past depression history, depression history in the family, satisfaction with relationships with husband, satisfaction with relationships with her family and family in low, satisfaction with her marriage, thinking that the baby affected her marriage in a negative manner, the perceived health status are the factors related with PPD. The mean of WHOQOL-BREF general score (GS) was 60,18±9,99, physical health score (PHS) mean was 52,23 ±11,19; the means of psychological score (S), social relationships (SRS), and environmental score (ES) were 62,70±12,08; 67,87±15,52 and 62,96±14,15.