Ankara merkezindeki bazı birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuranların sağlık ve sosyal özelliklerine göre yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of quality of life of the persons who applied to some primary health care center locating in Ankara province center according to their social and health status features
- Tez No: 193290
- Danışmanlar: PROF.DR. SEFER AYCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ANKARA MERKEZ NDEK BAZI B R NC BASAMAK SAĞLIKKURULUŞLARINA BAŞVURANLARIN SAĞLIK VE SOSYAL ÖZELL KLER NEGÖRE YAŞAM KAL TELER N N KARŞILAŞTIRILMASIDr. HAKAN TÜZÜNÖZETBu çalışmada Ankara il merkezinde yer alan altı birinci basamak sağlık kuruluşunabaşvuran 18 yaş ve üzeri kişilerde yaşam kalitesi düzeylerini belirlemek ve buna etki edensağlık ve sosyal özellikler ile karşılaştırmak amaçlanmıştır.Araştırmanın katılımcılarını birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran 18 yaş veüzeri 2560 kişi oluşturmaktadır. Bebek takibi, çocuk takibi, aşılama gibi 18 yaş altındakikişilerin sağlık hizmeti alması amaçlı yapılan başvurularda; bu kişilerin velileri sağlıkkuruluşuna başvuran kişi olarak araştırma kapsamına dahil edilmişlerdir. Yaşam kalitesidüzeyi Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilen WHOOQL-BREF ile belirlenmiştir.Fiziksel sağlık alanı için yaşam kalitesini belirleyen etmenlerin lineer regresyonmodeli kurulduğunda kadınlarda, ilerleyen yaş gruplarında, herhangi bir kronik hastalığıolanlarda, son 15 gün içinde mevcut olan herhangi bir yakınması bulunanlarda skorunazaldığı; eğitim düzeyi, gelir grubu ve sosyoekonomik kategori yükseldikçe skorun arttığıtespit edilmiştir. Psikolojik alan için yakınma varlığı, sosyal ilişkiler alanı için yakınma vekronik hastalık varlığı, çevre alanı için cinsiyet ve yaş grubu hariç olmak üzere aynı sonuçgeçerlidir. Hastalıkların yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacı ile oluşturulanregresyon modellerine göre; mental / davranışsal bozukluklar ve DM ile birlikte HT'u olanlar,WHOQOL-BREF'in tüm alanlarında varlığı modele etkisi anlamlı bulunan hastalıkgruplarıdır. Algılanan sağlık ve yaşam kalitesi bakımından sosyal sınıflar arasında istatistikselolarak anlamlı anlamlı fark vardır ve en dezavantajlı grup işsizlerdir.1Yaşam kalitesini ölçek alan sağlığı geliştirme faaliyetlerinin amacına ulaşabilmesi içinsosyoekonomik eşitsizlikler dikkate alınmalıdır. Hizmet kullanıcıların yaşam kalitesinindevamlılığı amacıyla ruhsal bozukluklar ve birbirine eşlik eden kronik hastalıklar için birincibasamak düzeyinde izlem ve kontrol programların geliştirilmelidir.2
Özet (Çeviri)
Comparison of Qality of Life of The Persons Who Applied to Some Prımary HealthCare Center Locating ın Ankara Province Center According to Their Social and HealthStatus FeaturesDr. Hakan TÜZÜNAbstractThe participants of the research consist of 2560 people who are 18 years oldand over who applied at the primary health care centers. Amongst the applications aiming atthe people?s receiving health admission who are under the age of 18 like baby follow, childfollow, and vaccination, the guardians of these people have been included at the scope of theresearch as the ones who applied at the institution of health. The level for quality of life hasbeen determined with WHOOQL-BERF developed by World health Organization.It has been determined that the score decreases amongst the women, the groups ofmore aged ones, the ones who have got any chronic illness, the ones who have got any presentcomplaint within the final 15 days when the linear regression model of the factors whichdetermine quality of life for physical health domain; and it has been determined that the scoreincreases when the educational level, group of income and socioeconomic category rise. Thesame result is valid, with the exception of existence of complaint for psychological healthdomain, the existence of complaint and chronic illness for social relationships domain, thegroup of sex and age for environment domain.For the health promotion activities that think the quality of life as a scale to be able toreach at its purpose, the socioeconomic inequalities should be taken in to consideration.