Gömülü alt yirmi yaş dişlerinin çekim zorluğunun belirlenmesinde preoperatif, intraoperatif ve postoperatif kriterlerin objektif ve subjektif değerlendirmesi
The objective and subjective evaluation of preoperative, intraoperative and postoperative factors on predicting the difficulty of the removal of mandibular impacted third molars
- Tez No: 225520
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BARIŞ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Alt gömülü yirmi ya? di?lerinin cerrahi çekimlerinin ba?arısı, teknik sonuçların yanı sıra hasta memnuniyeti ile de yakından ili?kilidir. Operasyondan önce detaylı radyografik değerlendirme ve klinik muayenenin yapılması gerekli olup, edinilen bu bilgiler ı?ığında operasyonun daha kısa süreli ve kolay olmasına yönelik i?lemler yapılmalıdır. Olası intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar konusunda hastalar bilgilendirilmeli ve bu negatif sonuçların olu?masını önlemek için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu nedenle, alt gömülü yirmi ya? di?lerinin çekim zorluğu değerlendirilmelidir. Bu çalı?ma alt gömülü yirmi ya? di?lerine sahip ya?ları 18 ile 47 arasında deği?en 61 kadın, 39 erkek toplam 100 hasta üzerinde yapılmı?tır. Operasyondan önce panoramik film üzerinde anatomik faktörler değerlendirilerek çekim zorluğu VAS üzerinde değerlendirilmi? olup, demografik, anatomik ve operatif faktörleri içeren çekim zorluğu indeksi doldurulmu?tur. Operasyonun ba?langıç ve biti? zamanı belirlenmi?tir. Operasyon sonrasında VAS üzerinde çekim zorluğu değerlendirilmesi yapılmı?tır. Edinilen bilgiler ı?ığında operasyon öncesi ve sonrasında belirlenen çekim güçlüğü değerleri, operasyon süresi ve çekim zorluğu indeks toplam değeri kar?ıla?tırılarak çekim zorluğu indeksinin ba?arısı değerlendirilmi?tir.
Özet (Çeviri)
The success rate of the mandibular wisdom teeth is depend on both the technical results and patient satisfaction. Before the operation a detailed radiographical and clinical evaluation should be made. Through this data some precautions should be added to the therapy. Patients should be informed about potential intraoperative and postoperative complications. Tahat?s why the difficulty of removal of mandibular wisdom teeth must be evaluated. In this investigation our ame is to create a new difficulty scale in order to reduce the complication rates of the removal of the wisdom teeth. We decided to compare four different types of diffıculty parameter to prove the realiability of our new difficulty scale. In this investigation there is 100 patients evaluated including 61 women and 39 men. The patients? ages are between 18 and 47 years.before the operation the anatomic factors were evaluated on panoromic radiographs. After that the difficulty scale designed on an 100 mm VAS scale was filled. The demographic, anotomic and operative factors were evaluated and the difficulty scale was filled. The beginning and ending time of the operation were noted. At last a new 100 mm difficulty scale as VAS wasfilled. Thorough these data a new difficulty scale model was evaluated.