Türk erkek hentbol milli takımında anaerobik güç-kapasite, kalp atım hızı ile vücut kompozisyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between peak anaerobic power-capacity , body composition and heart rate in turkish national senior handball players
  1. Tez No: 225563
  2. Yazar: MURAT BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR SEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu arastırma, anaerobik enerji sistemlerinin yogun olarak kullanıldıgı hentbol bransında erkek milli takım sporcularının anaerobik güçkapasiteleri ile kalp atım hızı ve vücut kompozisyonları arasındaki iliskinin belirlenmesi ve düzenli olarak performans sporu yapmayan BESYO ögrencileri ile karsılastırılması amacıyla yapılmıstır. Milli Takımda oynayan, 5-29 ( AO = 15,50 ± 6,16) yıldır antrene edilen, 18-38 (AO = 27,22 ± 5,45) yaslarında 22 erkek hentbolcunun Wingate testi sonucunda, maksimal anaerobik güç ortalaması 11,51 + 1,32 W/kg, anaerobik kapasite ortalaması 6,54 ± ,48 W/kg, vücut yag yüzdesi ortalaması da % 12,47 ± 2,19, ortalama kalp atım sayıları ortalaması 146,17 ± 7,30, maksimal kalp atım sayısı ortalamaları 163,54 ± 5,85 olarak tespit edilmistir. Kontrol grubu olarak alınan, Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan ve düzenli olarak performans sporu yapmayan 18-26 (AO = 21,54 ± 2,06) yaslarında 22 erkek ögrencinin Wingate testi sonucunda, maksimal anaerobik güç ortalaması 12,31 ± 1,84 W/kg, anaerobik kapasite ortalaması 6,36 ± ,42 W/kg, vücut yag yüzdesi ortalaması da % 11,50 ± 3,06, ortalama kalp atım sayıları ortalaması 168,93 ± 8,76, maksimal kalp atım sayısı ortalamaları 180,50 ± 8,32 olarak tespit edilmistir. Milli takım sporcularında ANC ve ortalama KAH degeri arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı iliski ( r=.52, p.05), ANP ölçümleri ile vücut yag oranları arasında anlamlı olmamakla birlikte, orta düzeyde negatif bir iliski oldugu görülmektedir ( r=-0.40, p>.05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out on male handball players who played in Turkish National Senior Handball Players using anaerobic energy system, in order to analize the relationship between Peak Anaerobic Power- Capacity, body composition and heart rate, and also compare with nontrained PES students. At this research 22 national male handball players were measured who were involved in training 5-29 years ( mean 15,50 + 6,16) and aged between 18-38 ( mean 27,22 + 5,45). After Wingate Anaerobic Bike Test, the mean of ANP was 11,51 + 1,32 W/kg, ANC was 6,54 + ,48 W/kg, percent of body fat was % 12,47 + 2,19, the mean of heart rate was 146,17 ± 7,30 and the mean of maximal heart rate was 163,54 ± 5,85. As the control group 22 non regular trained PES students aged between 18-26 (mean 21,54 ± 2,06) studying at The School of Physical Education and Sport were measured. After Wingate Anaerobic Bike Test of main research, the mean of ANP was 12,31 + 1,84 W/kg, ANC was 6,36 + ,42 W/kg, percent of body fat was % 11,50 + 3,06, the mean of heart rate was 168,93 ± 8,76 and the mean of maximal heart rate was 180,50 ± 8,52. As a result of bivariate correlation analysis, in the middle level, pozitive and significant differences were found in the relationship between ANC and the mean of heart rate ( r = ,52, p05) and again in the middle level, negative but nonsignificant differences were found in the relationship between ANP and the percent of body fat ( r = -,40, p>05) in national players.