Spor federasyonlarında bilgi yönetiminin değerlendirilmesi
Tthe evaluation of knowledge management in sport federationsi
- Tez No: 225564
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Spor, Information and Records Management, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada; Bilgi yönetimi konusunda literatüre dayalı genel bilgiler verilmesi amaçlanmıştır. Spor federasyonlarında, bilgi yönetiminin kurum kültürüne dönüşmesine yardımcı olması amaçlanan çalışmada, yöneticilerin kendi spor federasyonlarını, bilgi yönetimi uygulamalarında ne derece yeterli gördüklerini ölçmeye yönelik bir araştırma yapılmıştır. Çalışmamızda 2005?2006 yılında görev yapan spor federasyonu yöneticilerine, kendi spor federasyonlarındaki bilgi yönetimi uygulamaları hakkında sorular yöneltilmiştir. Araştırma için gerekli izin alınarak, spor federasyonlarının (merkezi Ankara'da olan), bürolarında, genel sekreterlerin katkılarıyla, yönetim kurulu, eğitim kurulu toplantılarında uygulanmış, ayrıca bazı yöneticilerle de bizzat yüz yüze görüşme yolu ile bilgi toplanmıştır. Verilerin hesaplanmasında, SPSS 15,0 İstatistik paket programı kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirlik düzeyini test etmek amacıyla Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır. Bilgi Yönetimi Süreçleri faktör yapısı için, Temel Bileşenler (Principle Component) Faktör Analizi varimax dönüştürmesi yapılmıştır. Araştırmada kullanılan araç, likert türü beşli derecelendirme ölçeğidir. Anketin faktör yapısı, 4 faktörlü yapıyı desteklemekte olup, toplam ölçek iç tutarlılık katsayısı ise. 96'dır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, BYS?1 ölçeğinin Spor Federasyonu Yöneticilerinin (Genel Sekreterler, Yönetim Kurulu ve Eğitim Kurulu ile sınırlandırılmış) Bilgi Yönetimi Süreçleri hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre anketin geçerli ve güvenilir olduğunu söylemek mümkündür. İç tutarlılık yükü olmayan yedi soru, anketten çıkartılmıştır. Anlamlılık sınaması için, ANOVA testleri kullanılmış, anlamlılığın nereden kaynaklandığını bulmak için Tukey test sonuçlarından yararlanılmıştır. Cinsiyet karşılaştırmalarda t-testi sonuçlarına bakılmıştır. Görevlerine göre farklılıklara bakmak için frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Ölçeğin kmo değeri. 891 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is given that the general knowledge due to the knowledge management literature. A research has been done for evaluating the things that the study which aims on helping the changing of knowledge management of sports federations into the institutional culture and whether it?s own federation is enough to apply the knowledge management. Research?s environment consists of the executive committee members worked between 2005?2006 in the sports federation, the secretary-generals, and the training committee members. The information was obtained by getting the required permission for our research in our study, in their office, which is in the federation, whose headquarters is located in Ankara, buildings, with secretarygenerals assistance, executive committee and training committee?s meeting decisions and face to face talks in person. Also we were in cooperation with the physical education institutes and the sports institutes of the universities? academic personnel and NEM`s (National Education Ministry) physical education teachers and GSGM sport experts in poll transformation. In evaluating the dates SPSS 15.0 Statistics software, in order to test the criterion?s reliability level Cronbach Alpha interior coherence coefficient was calculated. For Knowledge Management Processes factor structure, Principle Component Factor Analysis Varimax Transformation was made. In this research the tool used in order to determine sports federation?s chief managers? approach about the knowledge management processes and their adequacy about the knowledge management subject is likert sort five?ranked criterion. Poll?s factor structure supports the structure which has four factors and the total criterion interior coherence coefficient is 96. According to the gained findings, BYS-1 criterion?s sport federation?s chief managers?, which was limited with the executive committee, the training committee and the secretary-generals, opinions about the knowledge management processes were evaluated. According to the results it can be possible to say that the poll is valid and reliable. Six questions which have no interior coherence load were removed. For meaningfulness test ANOVA tests have been used and in order to find the meaningfulness source, Turkey test results have been benefited from. In sex comparisons T-Test results have been looked at. In order to look af the varieties, it is calculated for frequencies and ratios. The kmo valve is found as .891