Pratisyen hekimlerin ulusal çekirdek eğitim programında yer alan uygulamalı beceriler konusundaki deneyim ve görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of medical practitioners? opinions and experiences on applied skills in the national core curriculum
  1. Tez No: 225612
  2. Yazar: SÜLEYMAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER SAYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çekirdek eğitim programı (ÇEP), eğitim programının tüm öğrencileri kapsayan bölümüdür, kurumsal, ulusal ya da uluslararası düzeylerde tanımlanabilir. İçeriğinde tüm öğrencilerin mezun olana kadar mutlaka edineceği bilgi, beceri ve tutumlar yer alır. Klinik beceri eğitimi öğrencileri klinik uygulamalara hazırlamayı ve klinik deneyim açığını kapatmayı amaçlar. Öğrencilerin tamamına ?çekirdek beceriler? için öğrenme olanakları sağlanmalıdır. Bu çalışma, pratisyen hekimlerin Ulusal ÇEP'te bulunan ?uygulamalı beceriler? için; tıp fakültesinde aldıkları eğitim düzeyi, sağlık hizmeti sunumunda uygulama sıklığı, algıladıkları öz-yeterlik düzeyleri ve tıp fakültesi eğitim programında yer alıp almaması konusundaki görüşlerini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, temel askerlik ve askeri sağlık eğitimlerine yani başlayan pratisyen hekimler arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden 263 pratisyen hekime Ulusal ÇEP'te yer alan ?Beceri Listesi?ni temel alan bir soru formu uygulanmıştır. Çalışmaya katılanların yarısından fazlası, genel olarak beceriler konusunda tıp fakültelerinde aldıkları eğitimden memnundurlar. Bununla birlikte, ?laboratuar testleri ve ilgili diğer işlemler? başlığı altındaki becerilerde memnuniyet düzeyi daha düşüktür. Çalışmaya katılan hekimlerin becerilerde algıladıkları öz-yeterlik düzeylerinin de genel olarak yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The core curriculum is the part of a curriculum which is common to all students. It can be defined at institutional, national or international levels. The content includes knowledge, skills and attitudes that all the students are expected to acquire. Skill instruction is aimed at preparing students for their clinical attachments and to fulfill any gaps in clinical experience. It must be ensured that all students have the same opportunity to learn core skills defined within the outcome objectives of the curriculum. This study aimed at finding out the practitioners? opinions about training situations at medical school, applying frequency at health services, perceived self-competency level and whether take place in the curriculum or not of applied skills in the National Core Curriculum. This study carried out among the practitioner physicians who newly started their basic military training. A structured questionnaire based on ?Skills List? of National Core Curriculum administered to 263 practitioners who accepted to participate in the study. More than half of the participants were generally glad of skill training at their medical schools. However, they had low satisfaction level about the skills which listed as ?laboratory tests and related procedures?. In general, the participants had high perceived self-competency levels.