Rotator kılıf tamiri sonrası yavaş ve hızlı rehabilitasyon protokollerinin karşılaştırılması
Comparison of the slow and accelerated rehabilitation protocol after rotator cuff repair
  1. Tez No: 225634
  2. Yazar: İREM DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL BALTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, evre 2 ve 3 rotator kılıf tamiri sonrası uygulanan hızlandırılmış ve yavaş protokolün ağrı, eklem hareketi, kassal kuvvet ve fonksiyonel aktivite düzeyi üzerine etkisini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya rotator kılıf yırtığı tanısı ile artroskopik cerrahi olarak tamir edilen 26 kadın 3 erkek toplam 29 hasta alınmıştır. Çalışmaya alınan hastalar rastgele hızlandırılmış protokolle (n=13) ve yavaş protokolle (n=16) takip edilmek üzere iki gruba ayrılmıştır. Hızlandırılmış protokolle takip edilen hastalar cerrahi öncesinde ortalama 4 ile 6 hafta süreyle rehabilitasyon programına alınmıştır. Değerlendirmeler cerrahi öncesi ve sonrası 1., 3., 5., 8., 12., 16. ve 24. haftalarda tekrarlanmıştır. Ağrı değerlendirmesinde görsel analog skalası ve algometre, omuz çevresi kasların kuvvetinin belirlenmesinde J-Tech el dinamometresi ve fonksiyonel aktivite düzeyinin belirlenmesinde DASH-T, ASES ve Constant skorları kullanılmıştır. Eklem hareket açıklığının belirlenmesinde gonyometrik ölçüm yapılmıştır. Cerrahi sonrası uygulanan rehabilitasyon programının hızlandırılmış protokolde 3. hafta başlanan aktif eklem hareketine yavaş protokolde 6. haftada başlanmıştır. Hızlandırılmış protokolde 8. haftada tamamlanan rehabilitasyon programı yavaş protokolde 22. haftada tamamlanmıştır. Çalışmanın sonucunda hızlandırılmış protokol ile yavaş protokol karşılaştırıldığında hastaların istirahat ağrısında istatistiksel olarak fark bulunmazken (p>0.05), aktivite ağrısının 5 ve 16. haftada, gece ağrısının ise 5. haftada hızlandırılmış protokolde istatistiksel olarak daha az olduğu görülmüştür (p0.05). Aktif total elevasyonun 5., 8. ve16. haftalarda, fleksiyon eklem hareketinin 24. haftaya kadar, abdüksiyon eklem hareketinin 5., 8. ve 12. haftalarda, eksternal rotasyon eklem hareketinin 16. haftada ve internal rotasyon eklem hareketinin ise 8, 12 ve 16. haftalarda hızlandırılmış protokolde daha fazla olduğu görülmüştür (p0.05). Yalnız internal rotasyon kas kuvvetinin 16.
Özet (Çeviri)
In this study, it was planned to compare the effects on pain, range of motion, muscular strength and functional activity level between the slow and accelerated protocols. The study included 29 patients (3 men, 26 women) who were arthroscopically repaired their rotator cuff tear in stage 2 and 3. Patients were divided into two groups: Group I was treated with accelerated protocol (n=13) and Group II was treated with slow protocol (n=16). Patients, who were treated with accelerated protocol, were applied to pre-op rehabilitation program for 4 to 6 weeks. All measurements were performed at pre-op and post-op at 1, 3, 5, 8, 12, 16 and 24th-weeks. Pain by visual analog scale and algometric evaluation, muscular strength of shoulder with J-Tech hand held dynamometer and functional activity level by DASH-T, ASES and Constant scores were assessed. Range of motion was determined by goniometric measurements. In accelerated rehabilitation protocol, active range of motion was started at 3rd week although it was started at 6th week after surgery in slow protocol. The rehabilitation program was completed at 8th week in accelerated protocol though it was completed at 22nd week in slow protocol. Results of this study showed no statistically differences between slow and accelerated protocol at rest pain (p>0.05), although in accelerated protocol less pain was experienced at 5th and 16th week during activity and at 5th week at night pain (p0.05). In accelerated protocol active total elevation was greater than slow?s protocol at 5, 8 and 16th weeks, flexion movement until 24th week, abduction movement at 5, 8 and 12th weeks, external rotation movement at 16th week, and internal rotation movement at 8, 12 and 16th weeks (p0.05).