Sağlıklı bireylerde aerobik egzersiz ile su içi egzersizlerin fiziksel uygunluk parametrelerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of aerobic exercises and aquatic exercises on physical fitness parameters in healthy people
  1. Tez No: 225644
  2. Yazar: FULYA DAMLA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde aerobik egzersiz ile su içi egzersizlerin fiziksel uygunluk parametrelerine olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda aerobik egzersiz programı grubu (n=16, yaş ortalaması 25.75±3.44 yıl) ve su içi egzersiz programı grubu (n=18, yaş ortalaması 23.56±3.36 yıl) olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Her iki grupta da kendi programları haftada 3 gün, günde 45'er dakika, 6 hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırmada her bir grup için vücut kompozisyonu, kassal endurans, güç, kas kuvveti ve esneklik ölçümleri egzersiz programı öncesi ve sonrasında değerlendirilmiştir. Egzersiz programı öncesi ve sonrası, grup içi ve gruplar arası ölçümler, parametrik olmayan yöntemlerden Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örneklem Testi ve Mann Whitney U Testleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the effectiveness of aerobic exercises and aquatic exercises in healthy people upon the parameters of physical fitness. For this purpose two groups, aerobic exercise programme group (n=16, mean ages=25.75±3.44 years) and aquatic exercise programme group (n=18, mean ages 23.56±3.36 years) were formed. For both groups their programmes were performed for 3 days a week and 45 minutes a day throughout 6 weeks. In the study for each group, body composition, muscular endurance, power, muscle strength and flexibility values were evaluated before and after the exercise programme. The measurements taken within and between the groups before and after the exercise programmes were evaluated using non-parametric methods ?Wilcoxon Paired Two Sample Test and Mann Whitney U Test.