Sporcularda ve sedanter bireylerde akut egzersiz öncesi gliserol takviyesinin bazı biyokimyasal parametreler ile laktat ve aerobik güç üzerine etkileri
Effects of acute pre-exercise glicerol loading on some biochemical parameters including lactate and aerobic power
  1. Tez No: 243317
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ÇUMRALIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Araştırmada akut egzersiz öncesi uygulanan gliserol takviyesinin sporcularda ve sedanter bireylerde MaxVO2, Laktat ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Yaş ortalamaları 18.20±0.6110 yıl, boy ortalamaları 178.20±1.7814 cm ve vücut ağırlığı ortalamaları 65.17±2.0488 kg olan elit düzeyde atletizm branşı ile uğraşan 10 sağlıklı erkek sporcu ve yaş ortalamaları 19.70±0.4726 yıl, boy ortalamaları 169,10±2.2184 cm ve vücut ağırlığı ortalamaları 71.09±1.8713 kg olan değişik meslek gruplarından 10 sağlıklı erkek sedanter olmak üzere toplam 20 kişi denek olarak kullanıldı.Her iki gruba 1. gün shuttle run testi öncesi ve hemen sonrası laktat ölçümü için kulak memesinden, biyokimyasal ölçümler için dirsek venasından kan örnekleri alındı. 2. gün aynı egzersiz testinde 2 saat önce 1 gr/kg gliserol su ile karıştırılarak solisyon halinde her iki gruba verildi ve shuttle run testi uygulandı. Ayrıca her iki gün uygulanan test sonrası her iki grubun MaxVO2 düzeyleri belirlendi.Elde edilecen verilerin istatistiki analizlerin yapılmasında SPSS paket programı kullanıldı. Tüm deneklerin ölçülen parametrelerinin ortalama değerleri ve standart hataları hesaplandı.İki grup arası farklılıkların tespitinde indepented (bağımsız) ?t? testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of acute pre-exercise glycerol loading (GL) on some biochemical parameters including lactate and maximum aerobic power.In this study, 10 healthy elite athletes with a mean age of 18.20±0.61 years, with a mean body height of 178.20±1.78 cms, with a mean body weight of 65.17±2.049 kgs and 10 healthy sedentars from different profession groups with a mean age of 19.70±0.47 years, with a mean body height of 169,10±2.22 cms and with a mean body weight of 71.09±1.87 kgs, totally 20 males were used as subjects.On the first day of the research, blood samples were taken from ear lobe for lactate measurement and from basilic vein for biochemical analysis before the shuttle run test. On the second day, after loading 1gr/kg-1 glycerol mixed with water to the subjects two hours before testing, max VO2 was determined by using shuttle run test in both groups.Statistical analyzes were conducted by SPSS. Mean values of standard deviations were calculated. The independent t-tests were used to determine the differences between two groups. Also, paired t-tests were performed to determine the differences within groups.Results of this study indicated that max VO2 of experiment and control groups were found higher after loading at 0.05 significance level. Max VO2 of experiment group was significantly higher than controls.