Farklı ortamlarda uygulanan tabata yüksek şiddetli interval antrenmanın aerobik ve anaerobik performansa etkisi
The effect on aerobic and anaerobic performance of tabata high intensity interval training conducted in different areas
- Tez No: 484737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sağlıklı, orta düzeyde aktif bireylerde karada ve derin su içerisinde uygulanan Tabata yüksek şiddetli interval antrenmanın aerobik ve anaerobik performansa etkisinin ortaya konulmasıdır. Yöntem: Araştırmaya 18-25 yaş aralığında 45 erkek 46 kadın 91 katılımcı gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar demografik bilgileri, antropometrik ölçüm testleri, anaerobik performans (wingate) ve aerobik performans (mekik koşusu) testleri sonrasında rastgele örnekleme yöntemine göre kara grubu n=33 (erkek:17 kadın:16), havuz grubu n=31 (erkek:15 kadın:16) ve kontrol grubu n=27 (erkek:13 kadın:14) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kara ve havuz grubundaki katılımcılara toplamda 8 hafta süreyle haftada 3 gün olacak şekilde kalistenik, pliometrik direnç egzersizlerinden oluşan Tabata yüksek şiddetli interval antrenman metodu uygulandı. Araştırmaya katılan deney ve kontrol grubundaki katılımcıların başlangıç değerleri incelendiğinde antropometrik ölçümler, aerobik ve anaerobik performans ölçümlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlendi. Grupların ön–test son–test değerleri arasında anlamlı bir farkın olup oluşmadığına,“Eşleştirilmiş iki grup (Paired–samples ”t“ test)”testi ile bakılmıştır. İkiden fazla bağımsız değişkenler arasında fark olup olmadığı Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the present study is to reveal the effect of Tabata High Intensity Interval Training on aerobic and anaerobic performances. This land- and deep water-based method is performed by moderately active individuals. Method:91 participants, who were composed of 45 men and 46 women aged between 18-25 years, voluntarily took part in the research. After having been asked for demographic information and subjected to anthropometric measurements as well as anaerobic and aerobic performance tests, the participants were randomized into three groups according to their blood group n=33 (M:17 F:16), pool group n=31 (M:15 F:16) and control group n=27 (M:13 F:14).Tabata Training, which consists of calisthenic and plyometric exercises as well as resistance training, was performed three times per week for eight weeks in land- and pool-based groups. Initial values of treatment and control group participants revealed that there were no statistically significant differences between anthropometric measurements and the measurements of aerobic and anaerobic performances. The Paired Samples T-test was used to determine whether there was a significant difference between the pre- and post-test scores, whereas ANOVA was used to identify whether there were any differences between the two or more independent variances.