Distal çürüklü üst birinci büyük azı dişlerinde açılan modifiye giriş kavitesinin ve akışkan kompozit kullanımının kök kanal tedavisi sonrası dişlerin kırılma direnci üzerine etkisi
The effect of modified access cavity preparations by preventing oblique ridge and using flowable composite of fracture resistance in distally decayed maxiller first molar teeth after endodontic treatment
- Tez No: 225654
- Danışmanlar: PROF. DR. A. CEMAL TINAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı distal çürüklü üst birinci büyük azı dişlerinde çapraz sırt korunarak açılan modifiye giriş kavitesinin ve akışkan kompozit kullanımının dişlerin kırılma direncine etkisinin araştırılmasıdırÇalışmada 140 adet çürüksüz üst birinci büyük azı dişi kullanıldı. 20 diş negatif kontrol grubu olarak ayrıldı. Diğer dişler rastgele 2 gruba ayrıldı. Bir grupta disto-oklüzal giriş kavitesi çapraz sırt korunarak diğer grupta ise çapraz sırt kaldırılarak hazırlandı. Dişlerin kök kanalları, K tipi eğe ile 40 numaraya kadar genişletildi. Ana gruplar rastgele üçer alt gruba ayrıldı ve birer tanesi pozitif kontrol olarak ayrıldı. Kontrol grupları hariç tüm dişlerin kök kanalları Ah plus ve gutta-perka ile lateral kondenzasyon tekniği ile dolduruldu ve kaide materyali olarak cam iyonomer siman kullanıldı. Birer alt gruba cam iyonomer siman üzerine 1 mm akışkan kompozit kullanıldı. Kök kanalları doldurulan tüm dişlerin onarımları kompozit ile tamamlandı. 140 diş akrilik bloklar içine gömüldü ve dişlere 1mm/ dak ile ünüversal test cihazında kuvvet uygulandı. Veriler kaydedildi ve istatistiksel analizleri Tukey ve Bonferroni testleri ile yapıldı. Sonlu elemanlar stres analiz yöntemi için bilgisayar ortamında modeller oluşturuldu. Diş yapılarının ve kullanılan malzemelerin değerleri bilgisayara aktarılarak dişlere kuvvet uygulandıİstatistiksel analiz sonucunda çapraz sırtın korunduğu ve akışkan kompozitin kullanıldığı grup, kavite açılan gruplar içerisinde istatistiksel olarak en iyi grup oldu. Sonlu elemanlar analizi bu bulguyu desteklediAkışkan kompozit kullanımı ve çapraz sırtın korunması dişlerin kırılmaya karşı direncini artırmaktadır. Çapraz sırtın korunduğu dişlerde oluşan kırık şekilleri daha kolay onarılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to eveluated the effect of modified access cavity preparations by preventing oblique ridge and using flowable composite of fracture resistance in distally decayed maxiller first molar teeth after endodontic treatment140 noncarious maxiller first molar teeth were used. 20 teeth were allowed for negative control. Teeth were randomly divided into two groups. In the first group cavities were prepared protecting oblique ridge and in the second group oblique ridge were removed. The root canals were enlarged with K files to size 40. Each group was divided into three subgroups randomly. One each subgroup was allowed for positive control. Other teeth root canals were filled with gutta-perca and AH plus. Glass ionomer cement was used for base material. We used 1mm flowable composite for base material one each subgroups. Teeth, which root canals were filled, restorated with composite resin. All teeth were embedded in the acrylic resin and subjected to an increasing compressive force with 1 mm/min until fracture occurred by using universal testing machine. The data were recorded and statistical analyses were made with Tukey and Bonferroni. Finite element analyses models were created in a computer. Tooth structures?s and material?s values were transferred to the computer and force appliedThe group which protecting oblique ridge and using flowable composite were found better than other groups which have been cavity preparations. Finite element analyses results were similar to these findingsProtecting oblique ridge and using fowable composite were increased teeth?s fracture resistance.