Kemomekanik çürük temizleme yönteminin farklı restoratif materyallerin adezyonuna etkisinin incelenmesi
The evaluation of effect of chemomechanical caries removal method onadhesion of different restorative materials
- Tez No: 729603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA CEYHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çalışmamızda, kemomekanik yöntem ve atravmatik restoratif tedavi tekniğinin, süt azı dişlerinin yüksek viskoziteli cam iyonomer siman ve kompomer restorasyonları üzerinde çalışma süresi, mikro-gerilim bağlanma dayanımı ve mikrosızıntı açısından etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Toplanan 80 adet süt azı dişi, uygulanan çürük uzaklaştırma yöntemine göre Grup 1: BRIX 3000 ve Grup 2: ART olarak iki ana gruba; kullanılan restorasyon materyaline göre Grup A: Equia Forte HT ve Grup B: Dyract XP olarak iki alt gruba ayrıldı. Dişlerin çürük uzaklaştırma ve restorasyon aşamaları için harcanan süre kronometre ile kaydedildi. Her bir çalışma grubundaki 20 adet dişten, okluzal dentin çürüklü 5 adedine mikro-gerilim bağlanma dayanımı testi, okluzoproksimal dentin çürüklü 15 adedine mikrosızıntı testi uygulandı. Örnekler, deney öncesinde 500 kez termal siklus işlemine tabi tutuldu. Mikro-gerilim testi uygulanacak her dişten 1x1 mm2 boyutunda 3'er adet kesit elde edildi ve universal test cihazı ile 1 mm/dk çapraz kafa hızında kuvvet uygulandı. Kesitlerde görülen kopma tipleri stereomikroskop ile incelendi. Mikrosızıntı testi uygulanacak dişler, %0,5'lik bazik fuksin boyasında 24 saat bekletildi. Örnekler, mezio-distal olarak ikiye ayrılarak stereomikroskop ile incelendi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Çalışma gruplarının çürük temizleme, restorasyon ve toplam işlem süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edildi (p0,05). BRIX+Equia Forte HT çalışma grubunda en sık koheziv tip kopma, diğer çalışma gruplarında ise en sık adeziv tip kopma görüldü. Çalışma grupları ile kopma tipleri arasında hesaplanan ki-kare test istatistiği 1,120 olup, istatistiksel olarak önemli bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to evaluate the effects of chemomechanical caries removal technique and atraumatic restorative treatment technique (ART) on high viscosity glass ionomer cement and compomer restorations of primary molars in terms of working time, micro-tensile bond strength and microleakage. Eighty primary molars were divided into two main groups as Group 1: BRIX 3000 and Group 2: ART according to the caries removal method and into two subgroups as Group A: Equia Forte HT and Group B: Dyract XP according to the restoration material used. The time spent for caries removal and restoration processes was recorded with a chronometer. Micro-tensile bond strength test was applied to 5 of 20 teeth with occlusal dentin caries and microleakage test was applied to 15 of 20 teeth with occlusoproximal dentin caries. The samples were thermocycled 500 times before the tests. Three sticks of 1x1 mm2 in size were obtained from each tooth to be tested for micro-tensile bond strength, and force was applied with a micro-tensile tester at a crosshead speed of 1 mm/min. The modes of fractures were examined with a stereomicroscope. The teeth to be tested for microleakage were immersed in 0.5% basic fuchsin dye for 24 hours. The samples were divided into two as mesio-distally and examined with a stereomicroscope. The obtained data were analyzed statistically. There was a statistically significant difference between the study groups in terms of caries removal time, restoration time and total procedure time (p0.05). Fracture mode assessment showed a predominance of cohesive failures in BRIX+Equia Forte HT group and adhesive failures in the other study groups. The chi-square test statistic calculated between the study groups and fracture mode was 1,120, it was not found to be statistically significant.