Yaşlanma sürecinde pankreas dokusunda NOx, MDA, GSH düzeyleri ve melatoninin etkisi
The effects of melatonine on the levels of NOx, MDA, GSH in the pancreatic tissue during the aging process
- Tez No: 225658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZİME GONCA AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu deneysel çalışmada melatoninin (10mg/kg sc 7 gün) genç (4 aylık n=16) ve orta yaşlı (14 aylık n=20) sıçanlarda pankreas dokusunda MDA, NOx ve GSH düzeyleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Genç (n=8) ve orta yaşlı (n=10) sıçanların kontrol grupları karşılaştırıldığında, pankreas MDA düzeyleri arasında yaşlanma ile anlamlı artış bulundu (sırasıyla; 2.64±0.2 nmol/g, 5.47±0.9 nmol/g; p= 0.03). Pankreas NOx ve GSH düzeyleri, hem genç ve hem de orta yaşlı sıçanların kontrol grubunda birbirinden farksızdı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, genç (n=8) sıçanların deney grubunda pankreas GSH düzeyi anlamlı olarak artmıştır (sırasıyla; 1.08±0.07 mikromol/g, 1.33±0.08 mikromol/g; p= 0.04). Genç sıçanların kontrol grubu ile deney grubu arasında NOx ve MDA düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Orta yaşlı sıçanlar da ise, kontrol ve melatonin (n=10) grubu karşılaştırıldığında; pankreas NOx (sırasıyla; 51.4±6.3 mikromol/g, 31.4±4.0 mikromol/g; p= 0.02) düzeyinde anlamlı azalma, pankreas GSH düzeyinde (sırasıyla; 1.03±0.07 mikromol/g 1.99 ± 0.07 mikromol/g; p= 0.0001) anlamlı artma bulunur iken; pankreas MDA düzeyindeki azalma anlamlı bulunmamıştır.Sonuç olarak yaşlanma ile pankreas dokusunda serbest radikaller artarken; antioksidan savunma kapasitesinin azaldığı belirlenmiştir. Melatoninin ekzojen olarak verilmesinin; pankreas dokusunda serbest radikal düzeyini azalttığı ve antioksidan savunma sistemini güçlendirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study we planned to investigate the effects of melatonin (10 mg/ kg sc 7 day) on the level of malondialdehyde (MDA) , nitric oxide (NOx) and glutathione (GSH) of pancreas tissues of young (4 months, n=16) and middle aged (14 months, n=20) rats. There were significant differences in the MDA levels of pancreas tissues between the control groups of young (n=8) and middle aged (n=10) rats (2.64±0.2 nmol/g, 5.47±0.9 nmol/g respectively p= 0.03). NOx and GSH levels the pancreas tissues were not significantly different in the control groups of young and middle aged rats. There were significant differences in the GSH levels of pancreas tissues between the melatonin groups of young (n=8) when compared to control group (1.08±0.07 mikromol/g, 1.33±0.08 mikromol/g respectively p= 0.04). NOx and MDA level of the pancreas tissues were not significantly different melatonin groups of young (n=8) when compared to control groups. While pancreas tissues NOx level were significantly lower (31.4±4.0 mikromol/g, 51.4±6.3 mikromol/g respectively p= 0.02) and GSH level were significantly high (1.99 ±0.07mikromol/g, 1.03±0.07 mikromol/g respectively p= 0.0001); in the melatonin group of middle aged rats when compared to control group. The MDA level of pancreas tissues were not significantly different in melatonin groups of middle-aged when compared to control groups. In conclusion, our results suggest that aging may be related with an increase in free radicals and a decrease in the antioxidant capacity of the tissues and exogenous melatonin may play a role in aging by means of its action on free radicals.