Türk yüz profilometrisinin ve bilgisayarla değerlendirilmesi
- Tez No: 22566
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET“Türk insanının yüz profilometrisinin saptanması ve bilgisayarla değerlendirmesi”adlı tez çalışmasında yurdumuz insanları çalışmada yararlanılan kişiler olarak alınmış, belirlenen yörelerden herbirinden 250 kadın ve erkeğin, yani toplam 2000 kişinin profilometrik ve cefalometrik değerleri belirlenerek, bölgesel ortalama yüz tipleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Buna göre Ankara'dan geçen ve ülkemizi 4'e bölen meridyen ve paralellerle 4 ayrı bölge insanı stereofotogrametrik yöntemle fotoğraf çalışması kapsamına alınarak ve Sefalometrik tetkikleri de yapılarak ortaya çıkan veriler doğrultusunda değerlendirilmiş ve bilgisayar aracılığıyla bölgesel ortalama yüz tipleri ortaya konmuştur. Her bölgenin kendine has özellikte bir profilometrik değer taşıdığı çalışma sonunda ortaya çıkmış ve bu özelliklerin de cinsiyete göre de farklılık gösterdiği belirlenmiştir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the study of“ Determination and Computer Evaluation of the Face Profilometry of Turkish People ”, 250 male and female, namely 2000 people are taken as the sample from the selected areas in Turkey to show off the regional specialization of the face characteristics by detecting profilometric values of the chosen sample. Four different regions are determined by the crossing parallel and meridien passing throgh the city of Ankara. People living in these four regions are taken into consideration in the stereophotogrametric photograph study to make cefalometric inspections. According to the gathered results of this study, the portfolio, made up of the people from these four different regions, is evaluated and regional average face types are specified by the use of computer. It can be concluded that, each region has a specific combination of profilometric values and the determined values differ in accordance with sex. 49