Yüz profilometrisinin estetik ölçülerde araştırılması ve bunun grafiksel diyagramlarla tasarımı
- Tez No: 30755
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİLAY YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu araştırmada; plastik cerrahi girişimlerde yer alan görsel sorunların grafiksel diyagramlarla çözümü hedef alınmıştır. Böylece sonuca teknik ve estetik kaygıdan uzaklaşılmadan, ulaşılmaya çalışılmıştır.“Yüz profilometrisi'nin estetik ölçülerde araştırılması ve bunun grafiksel diyagramlarla tasarımı”başlığı altında yapılan bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; diyagramın değişik alanlardaki tanımlan ve çeşitleriyle birlikte örnekleri, tarihçesi verilmiştir. Yöz profilometrisinin tanımı, yüz estetiği ve tarihçesi yer almaktadır. Estetiğin plastik cerrahideki tanımından sonra kısa bir pasaj olarak altın oran tanımlanmıştır. Grafiksel diyagram açıklanarak diğer terimlerle bağlantısı kurulmuştur. İkinci bölümde; çalışma kapsamına giren bölge ve sınırlamalar yer almaktadır. Aynı zamanda araştırmanın temelini teşkil eden istatistiksel araştırmalar ve gruplamalardan söz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise uygulanan çalışmanın analizi sunulmuş olup konunun detaylı irdelemesi yapılmıştır. Tasarımı, renk seçimi ve diyagram tekniği tartışılmıştır. Dördüncü bölümde sonuç yer almaktadır. Türk insanına has özellikleri gösteren bu diyagramsal anlatımın tıbbi çalışmalarda düzeyli bir sunu olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, solution of visual problems encountered during surgical interventions by graphical diagrams. Was taken at aim. In this way without technical and aesthetic anxiety the conclusion was reached. This research named "Aesthetic dimentions and representation of it (investigation of face proghylometry in) consists of 4 sections. In the first section definition of diagram in different fields and types is explained with examples and historical review. Description of face progphpylometry, aesthetic of face and history is included. Following desenption of aesthetic in plastic surgry the golden raito is explained in a brief passage. Graphical diagram is described and its relation with other terms is established. Second section includes areas within the scope of research and limits. Statistical analysis and calssifications constituting the basis of this research are explained. Analysis of the performed study is presented in the third section and a detailed discussion is given. Design, colour and diagram technique are discussed. Result is presented in the fourth section. This diagrammatic description, representing the properties particular to the Turkish population is thought to be a valueable reference in medical research.