Türkiye'de 2007 yılı son altı ayında gerçekleştirilen neonatal resüsitasyon programı uygulayıcı eğitimlerinde katılımcı başarısı değerlendirilmesi
The assessment of participant success at the neonatal resuscitation training on last six months of 2007 in turkey
  1. Tez No: 225668
  2. Yazar: BAŞAK TEZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmamız, ülkemizde gerçekleştirilen NRP eğitimlerinin katılımcılarda oluşturduğu bilgi değişikliği ve katılımcı başarısına etki eden faktörleri ölçmek amacıyla yapılmış tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırma kapsamına 2007 yılı ikinci yarısında Türkiye genelinde yapılan NRP uygulayıcı kurslarına katılan 1411 sağlık personeli alınmıştır.Araştırmada kurslar sırasında elektronik ve basılı olarak hazırlanan Kurs Raporu dosyaları kullanılmıştır. Kurs raporlarından meslekleri, uzmanlıkları, çalıştıkları yerler ve cinsiyetleri ön test, son test, bölüm sonu sınavları, sertifika sınavı ve uygulama sınavı puanları ve ön test ve son test yanıtları alınmıştır.Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %98,5'inin başarıyla tamamladığı kurslarda; ön test ve son test başarı puanları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Hem ön test başarısı hem de ön test son test başarıları arasındaki değişim, meslekleri, görev yerleri ve cinsiyetleri açısından farklılıklar göstermektedir.Katılımcıların ön testte en başarılı olduğu konu ?Preterm Bebek? konusu (8. ders) olurken bunu; ?Canlandırmaya Genel Bakış ve İlkeler? (1. ders), ?Başlangıç Basamakları? (2. ders), ?Kompresyon? (4. ders), ?Özel Durumlar? (7.ders), ?İlaçlar? (6. ders), ?Ventilasyon? (3. ders) ve son olarak da ?Entübasyon? (5. ders) izlemektedir. Son testte ise konular; 6. ders, 8. ders, 1. ders, 4. ders, 2. ders, 3. ders ve 7. ders olarak sıralanmıştır.Bölüm sonu sınavlarına göre katılımcıların en yüksek başarıyı gösterdiği ders 4. ders olmuştur. Kalan dersler sırasıyla 7. ders, 8. ders, 6. ders, 2. ders, 1. ders ve 5. ders olarak dizilirken, en az başarı gösterilen ders 3. derstir.Kursun genel değerlendirmesi ve sertifikasyon için yapılan sertifika ve uygulama sınavlarında başarı ortalamaları sırası ile 94,8±4,7 ve 95,5±4,5 olarak bulunmuştur. Bu skorlar HDSP grubu ve hekim grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir ve her iki sınavda da hekim grubu daha başarılıdır.Araştırma kapsamında eğitime alınan sağlık personelinde istenilen yönde bilgi değişimi sağlandığı ve gerekli becerilerin kazandırıldığı saptanmaktadır. Bununla birlikte, NRP uygulamalarının daha iyi ölçülebilmesi için, edinilen bilgi ve becerilerin eğitimden bir süre sonra tekrar değerlendirilmesinin yararlı olacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study which aims to measure factors affecting change in knowledge and success of trainees during the NRP courses organized in Turkey. The study covers 1411 health professionals that attended the NRP courses held across the country in the second half of 2007.The Course Reports prepared in electronic and print copies during the courses were used for the purpose of this study. Data utilized include profession, specialty, place of work and gender of each participant, scores of pretest, posttest, end-of-session tests, certificate test and practicum test and answers of pretests and posttests.The results of the study suggest that 98.5% of participants successfully finished the courses and that there are statistically significant differences between scores of the pretest and posttest. Success levels in both pre- and posttest very significantly for trainees depending on professions, place of work and gender.Participants were most successful in the topic ?Preterm Neonate? (Session 8). This was followed by ?Overview and Principles of Resuscitation? (Session 1), ?Initial Steps? (Session 2), ?Compression? (Session 4), ?Special Circumstances? (Session 7), ?Drugs? (Session 6), ?Ventilation? (Session 3) and ?Intubation? (Session 5). The ranking in the posttest is Session 6, Session 8, Session 1, Session 4, Session 2, Session 3 and Session 7.In the end-of-session tests, the participants were most successful in Session 4. This was followed by Session 7, Session 8, Session 6, Session 2, Session 1 and Session 5 respectively. The session participants scored lowest was Session 3.The averages of success in certificate and practicum examinations which were held for overall course evaluation and certification were 94.8±4.7 and 95.5±4.5 respectively. The scores are statistically significant between groups A and B. Group B scored higher in both examinations.It was observed that the participants have acquired the intended change in knowledge the needed skills. Yet, it is clear that it will be useful to reevaluate knowledge and skills after a certain period of time in order to better measure NRP practices.