Puberte dönemine kadar 4-CPA (4-klorofenoksi asetik asit)'ya maruz kalan sıçanların karaciğer dokusundaki oksidan olayların incelenmesi.
Investigation of oxidant processes in liver tissues of the rats, were exposed 4-CPA untill puberty
  1. Tez No: 225667
  2. Yazar: DUYGU TOZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bitki Büyümesi Düzenleyici Hormonlar (BBDH) bitkinin büyüme, gelişme ve diğer fizyolojik olaylarını olumlu ya da olumsuz etkileyebilen maddelerdir. Bu hormonlar günümüz koşullarında verimi, dayanıklılığı arttırmak ve ürün kalitesini yükseltmek amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır4-Klorofenoksi asetik asit (4-CPA) seralarda özellikle domates üretiminde en fazla kullanılan BBDH' lardan biridir. BBDH' larının dozu ve uygulama zamanı verim açısından önemlidir. Aşırı doz ve uygun olmayan zamanda kullanım bitki büyümesini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca bitkilerde bıraktıkları kalıntılar nedeniyle insan sağlığı üzerinde de istenmeyen etkilere neden olabilmektedir. Bu etkilenmede cinsiyet ve yaş faktörünün de önemli olduğu bilinmektedirLiteratürde 4-CPA ile ilgili çeşitli toksisite çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmalar özellikle üreme sistemi ve endokrin sistem üzerine yoğunlaşmıştır. Nitekim puberte dönemine kadar 4-CPA' ya maruz kalan dişi ve erkek sıçanlarda, üreme organlarının gelişimini olumsuz yönde etkilediği, doz bağımlı üreme organlarına apoptozise neden olduğu literatürde gösterilmiştirKaraciğer, metabolik aktivitenin en fazla olduğu dokudur ve yüksek doz 4-CPA maruziyetinin hepatosellüler nekroza neden olduğu ifade edilmektedir. . Ancak 4-CPA ile oksidan olaylar arasındaki ilişkiyi gösteren bir çalışmaya literatürde rastlanmadıBu bilgiler ışığında, çalışmamızda puberte dönemine kadar değişik dozlarda 4- CPA' ya maruz kalan dişi ve erkek sıçanların karaciğer dokusunda oksidan ve antioksidan olayları incelemeyi amaçladıkÇalışmada 20 günlük 40 erkek, 40 dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlarda kendi içlerinde 5 gruba ayrıldı.Grup 1. Kontrol (n=8) : Herhangi bir uygulama yapılmadıGrup 2. SF kontrol (n=8) : Serum fizyolojik verildi (0.5 ml/gün)Grup 3. (n=8) : 0.5 ml SF içinde çözünmüş 25 mg/kg/gün 4-CPAGrup 4. (n=8) : 0.5 ml SF içinde çözünmüş 50 mg/kg/gün 4-CPAGrup 5. (n=8) : 0.5 ml SF içinde çözünmüş 100 mg/kg/gün4-CPAUygulamalar oral yoldan, 30 gün süre ile yapıldı. 30. uygulamadan 1 gün sonra hayvanlar Rompun+Ketamin (50+60-100mg/kg) anestezisi altında feda edildi. Karaciğer dokusunda oksidan stresin göstergesi malondialdehit (MDA) ve doğal antioksidan glutatyon (GSH) düzeyleri spektrofotometrik yöntemle, NOx düzeyi (nitrat+nitrit) ise Griess yöntemi ile çalışıldı. Sonuçlar, Anova ve Mann-Whitney U testleri ile değerlendirildi. P ? 0.05 değerleri anlamlı kabul edildiHer iki cinste de kontrol ve SF grupları arasında MDA, GSH ve NOx düzeyleri açısından bir fark tespit edilmedi. 4-CPA uygulaması doz bağımlı olarak MDA ve Nox düzeylerinde artışa, GSH düzeylerinde ise azalmaya neden olduBulgularımız doğrultusunda puberte öncesi dönemde uygulanan 4- CPA' nın karaciğer dokusunda cinsiyete bağlı olmaksızın lipid peroksidasyonunu ve muhtemelen inflamatuar reaksiyonları arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Plant growth regulators (PGRs), are hormones which might be produced by plant itself or were administered externally. These hormones can effect growth, development and other physiological processes of plants either positively or negatively. PGRs are used frequently at the present days to improve yield, durability and quality of the products4- Chlorophenoxy acetic acid (4-CPA) is one of the PGRs, and used extensively in greenhouses, especially for tomato farming. Usage doses and application time of PGRs are critical for the yield of products. Overdose usage of PGRs or application in inappropriate time periods effect plant growth adversely. PGRs also might have undesirable effects on human health because of their remains on plants. It is known that gender and age are important for the adverse effects of those regulatorsThere are several toxicity studies about 4-CPA in the literature. These studies spesifically focus on the reproductive and endocrine systems. In fact, in the literature it has been shown that being exposed to 4-CPA untill puberty effects the development of the reproductive organs of both male and female rats. It is also shown that 4-CPA causes apoptosis in reproductive organs in a dose dependent mannerThe liver tissue has the highest metabolic activity, and it is declared that being exposed to high doses of 4-CPA give rise to hepatocellular necrosis. However there is no study, which shows the relationship between 4-CPA and oxidant processes in the literatureBased on this information, we aimed to investigate the oxidant and antioxidant processes in the liver tissue of the male and female rats, which were exposed to several doses of 4-CPA until puberty40 Male and 40 female rats in their 20th days were used for this study, and rats were randomly divided for 5 groups for each gender.Groups were like at the bottom:Group 1: (n=8) Control (without any administration)Group 2: (n=8) SF Control 0,5 ml physiologic saline solution (PS) per dayGroup 3: (n=8) 4-CPA, 25 mg.kg-1.day-1in 0.5 ml PSGroup 4: (n=8) 4-CPA, 50 mg.kg-1.day-1in 0.5 ml PSGroup 5: (n=8) 4-CPA, 100 mg.kg-1.day-1in 0.5 ml PSAgents were administered orally throughout 30 days. The day after the last agent administration, rats were killed via Rompun (50 mg.kg-1) and Ketalar (60-100 mg.kg-1) anesthesia. An oxidant marker malondialdehyde (MDA), a natural antioxidant glutathione (GSH) levels were measured spectrophotometrically, and NOx (nitrate+nitrite) levels determined by Griess reaction in liver tissue. Results were evaluated by ANOVA and Mann-Whitney U tests. The level of significance was set at p< 0.05There was no statistically significance for MDA, GSH and NOx levels between control and PS groups of both genders. Administration of 4-CPA, increased MDA and NOx levels, and decreased GSH levels in a dose-dependent manner in all groupsAccording to our results, it might be suggested that administration of 4-CPA before puberty increases lipid peroxidation and possible inflammatory reactions independent from gender.