Elit dansçıların danstaki etik değerlere yönelik davranışları
The behavior of elite dancers towards the ethical values of dancing
  1. Tez No: 225669
  2. Yazar: EMEL TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma elit olarak dans eden dansçıların danstaki etik değerlere yönelik davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştırAraştırmaya 98 elit caz dansçısı, 101 elit Latin dansçısı, 100 elit hip hop dansçısı ve 100 elit halk dansçısı olmak üzere toplam 399 elit dansçı katılmıştırAraştırmaya katılan dansçıların danstaki etik değerlere yönelik davranışlarını belirlemek amacıyla araştırmacının profesyonel dansçılardan ve uzman görüşlerden fikir alarak hazırladığı Danstaki Etik Değer Öçeği-21 (DEDÖ-21) uygulanmıştır. Ölçeğin güvenirlik düzeyini test etmek için Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı hesaplanırken; ölçeğin faktör yapısı için Temel Bileşenler (Principle Component) Analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was done to determine the ethic behaviour of elite dancersThere were 399 elite dancers attended to this research which is classified as 98 elite Jazz dancers, 101 elite Latin dancers, 100 elite Hip Hop dancers and 100 elite Folk dancersEthic Value Scale in Measure of Ethic Value in Dance -21 (MEVD-21), which was prepaired by having ideas from specialist and elite dancers, was applied to determine the ethic behaviour of elite dancers. Ethic Value Scale was tested by calculating Cronbach Alpha Internal Consistency Coefficient and Scale Factor was analysed by Principle Component. T-Test, ANOVA and Tukey HSD used for comparisonsThere were not any differences on MEVD-21 points of dancers respect to their ages, sexs, and educational variaties statistically (p>.05There were ANOVA applied in order to check the points of dancers from MEVD-21 respect to thier dance types.