İlköğretim II. kademe öğrencilerinin madde kullanımı ve bağımlılığını önlemede, okul yöneticisi, beden eğitimi ve rehber öğretmenlerin bilgi, görüş ve önerileri (Ankara il örneği)
The information, opinion and suggestion of the school manager, physical education and guidance teachers about the preventation of the subtance usage in the primary on school second grade. ( The example of the Ankara).
- Tez No: 225691
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara İli İlköğretim Okullarında görevyapan okul yöneticilerinin, beden eğitimi ve rehberlik ö ğretmenlerinin maddekullanımı ve bağımlılığının önlenmesine yönelik bilgi, görü ş ve önerilerini ortayakoymaktır.Araştırmanın evrenini Ankara ili Altındağ, Çankaya, Etimesğut,Elmadağ, Keçiören, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde görev yapan 242 OkulYöneticisi, 204 Rehber Öğretmen, 200 Beden Eğitimi Öğretmenioluşturmaktadır.Verilerin tamamı araştırmacı tarafından geliştirilen ve OkulYöneticilerine, Beden E ğitimi ve Rehberlik Öğretmenlerine uygulanan anketaracılığı ile elde edilmiştir. Anket iki k ısımdan oluşmaktadır. Birinci k ısımkatılımcıların demografik özelliklerini belirleyici beş maddeden oluşmaktadır.İkinci kısımda katılımcıların madde kullanımı ve bağımlılığını önlemede bilgi,görüş ve önerilerine ilişkin 25 soru yer almaktadır.Ankette beşli likert ölçeği kullanılmıştır. Dağıtılan anketlerden242'si Okul Yöneticisi, 204'ü Rehber Öğretmen, 200'ü Beden EğitimiÖğretmeni olmak üzere toplam 646 anket geçerli görülmüştür.Toplanan verilerin de ğerlendirilmesinde ve bulunan de ğerlerinhesaplanmasında SPSS 13.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Veriler faktöranalizi ile 3 faktöre ayrılmış ve analizler faktör üzerinden yapılmıştır. Normalliksınamasına göre, verilerin normal da ğılım göstermediği tespit edilmi ştir.Dolayısıyla normal dağılım göstermeyen veriler için nonparametrik testlerdenMann-Whitney U ve Kruskal Wallis H (ANOVA) testleri kullanılmıştır. Varyanshomojenliğine göre ise Post Hoc Multiple Comparision testlerinden Tukey HSDve LSD testleri kullanılmıştır. Demografik değişkenlerin dağılımlarına bakmakiçin ise yüzde ve frekans hesaplamaları yapılmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi 0.05olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is, put forward some peopleknowledge, suggestion and opinion about preventing drug abuse and addiction.These people work as a school managers, physical education teachers andguidance teachers at primary schools in Ankara.Research constitutes of 242 school managers, 204 guidanceteachers and 200 physical education teachers who work at Altındağ, Çankaya,Etimesgut, Elmadağ, Keçiören, and Yenimahalle in Ankara.All of the data was provided with a questionnaire which wasdeveloped by the researcher and was applied the participants who are schoolmanagers, physical education teachers and guidance teachers. Questionnaireconsists of 2 parts. First parts consist of 5 matters which is specifying theparticipants? demographic features. In the second part there are 25 questionsrelated to participants? knowledge, suggestion and opinion about to preventingdrug abuse and addiction.Fivefold likert scale was used in the questionnaire, among thesedistributed ones, 242 of school managers, 204 guidance teachers and 200 physicaleducation teachers, totally 646 questionnaires are seen valid.SPSS 13, 00 statistic packet program was used for evaluating andcalculating the collected data. Data was separated 3 parts by factor analysis anadanalyses were made according to factor. According to normality testing, data isseen not normal distribution. Because of this reason, Mann-Whitnet u and KruskalWallis h (ANOVA) which are non ?parametric tests were used. According tovariance homogeneity tukey HSD and LSD test among the post hoc multiplecomparision, were used. Because of the looking distribution of the demographicvariation, percent and frequency counting were made. In this study mistake levelwas taken as a 0, 05.