İzole sıçan kalbinde Miyozin Hafif Zincir aktivasyonunun gece-gündüz farkına pozitif inotropik ajanların etkisinin araştırılması
Investigation of effects of positive inotropic agents on day-night difference of Myosin Light Chain activations in isolated rat heart
  1. Tez No: 225694
  2. Yazar: EDA AYPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARK, PROF. DR. NURETTİN ABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ovabain ve dobutaminin, kontraktilite ve miyozin hafif zincir (MHZ), aktin ekspresyonları ile MHZ aktivasyonları üzerine etkisindeki olası gündüz ve gece farkı izole sıçan kalbinde karşılaştırılmıştır. Deneyler iki farklı zaman noktasında (6 HALO ve 18 HALO) gerçekleştirilmiştir.Sıçanlar anesteziye edildikten sonra toraks hızlıca açılarak kalp Langendorff cihazına asılmıştır. 20 dakikalık dengelenme periyodundan sonra, 10 dakika ovabain veya dobutamin ile perfüze edilmiştir.Bazal kontraktilite gece grubunda, gündüze göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ancak, MHZ, aktin ekspresyonlarının ve MHZ aktivasyonlarının değişmediği gözlemlenmiştir. Bazal kalp kontraktilitesindeki gece ve gündüz farkı, kalp kontraktilitesinde rolü olan diğer basamaklardan kaynaklanıyor olabilir.Dobutaminin pozitif inotropik etkisi aydınlık ve karanlık periyodda değişmezken, ovabainin tek bir konsantrasyonu için (10-5 M) gözlenen sol ventrikül gelişen basıncında meydana gelen artış gündüz grubunda daha yüksek bulunmuştur.10-5 M dobutamin uygulanan ventrikül örneklerinde, MHZ aktivasyonunun gerek gündüz gerekse gece anlamlı olarak arttığı, ancak gündüz ve gece arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir.Ovabain (10-5 M) MHZ aktivasyonunu gündüz grubunda anlamlı olarak arttırırken, gece grubunda anlamlı bir bir artış gözlenmemiştir. Ovabain uygulanan gündüz ve gruplarının MHZ aktivasyonları arasında anlamlı bir fark belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Experiments were performed at two different time points (6 HALO and 18 HALO). After ouabain (10-4, 10-5, 10-6 and 10-7 M) or dobutamine (10-4, 10-5 and 10-6 M) perfusion ventricular tissues were quickly freezed for preparation of tissue homogenates. The day versus night difference in myosin light chain expression and activation levels were determined by Western Blot method.Wistar rats were anesthetized with thiopental sodium and isolated rat hearts mounted on Langendorff apparatus immediately. Left ventricular pressure was measured with a water-filled baloon. After a 20 minute stabilisation period hearts perfused with each concentration of drugs for 10 minutes. At the end of drug perfusion hearts were taken off and immersed in liquid nitrogen. Myosin light chain-1, myosin light chain-2, actin expressions and myosin light chain activations were evaluated in ventricular tissues by using Western Blot method.It was shown that basal contractility was significantly higher at night but there was not significant difference between day and night levels of myosin light chain-1,myosin light chain-2, phospho myosin light chain-2 and actin expressions.Dobutamine did not lead to a significant difference between day and night heart contractility. On the other hand, after 10-5 M ouabain perfusion, the increase in left ventricular developed pressure was higher in day group compared to night group. Besides, level of myosin light chain phosphorylation was not altered by dobutamine and ouabain perfusion in day versus night groups.