Bayan voleybolcularda denge antrenmanlarının yorgunluk ortamında proprıosepsıyon duyusuna etkisi
Effects of balance training in fatigue environment on propriosepsion in woman volleyball players
- Tez No: 225693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SALİM GÖKTEPE, PROF. DR. YAŞAR SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı bayan voleybolcularda uygulanan 6 haftalık denge egzersizlerinin yorgunluk denge performansına etkisini incelemektir. Çalışma Gazi Üniversitesi Spor Kulübü ile TOKİ Spor Kulübü genç takımlarında voleybol oynayan 14-16 yaş grubu; gönüllü 21 bayan voleybolcunun katılımı ile gerçekleştirilmiştir.Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 10.0 istatistik paket programı kullanıldı. Normallik sınamasına göre paired-samples T test ve Varyans ? kovaryans yapısı sabitliğine göre multivariate ve test of within-subject effect testleri kullanıldı. Tekrarlı ölçümlerde farkın hangi ölçümden kaynaklandığının tespiti için Bonferroni testi kullanıldı. Sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi.Statik denge testi dominant, nondominant ve çift bacak duruşlarında, dinamik denge testi ise; çift bacak duruş pozisyonunda uygulanmıştır. Denge skorları KAT 2000 stabilometre cihazı ile ölçülmüştür. Öntest ve sontest ölçümleri arasında deneklere Bruce koşu bandı protokolü %80 kalp atım hızına ulaşıncaya kadar uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effects of six weeks balance exercise protocol on fatique balance scores. Twenty-one volunteer female volleyball players (14-16 years old) from Gazi University Sports Club and TOKİ Sports Club.SPSS for Windows 11.00 package program was used in the statistical evaluation of the datum. To determine the data, paired-samples T test; to determine varians ?covarians structure, multivariate and within-subject effect test was applied. Bonferroni tests were used to verify the statistical siginificans of the changes in tests. Level of siginificance was set at 0.05For static balance; dominant leg, nondominant leg and both leg measurement, for dynamic balance; both leg measurement were analyzed by KAT 2000 (Kinesthetic Ability Trainer) stabiliometer. Meaurement were done pretest and post test before and after sixweek exercise protocol. Bruce protocol was applied till 80% of heart rate level for the fatigue.