Türkiye'de satılan ticari kantaron yağı üzerinde fitoterapötik yönden araştırmalar
Phytotherpauetic researches on commercial st. john?s wort oil sold in Turkey
- Tez No: 225708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kantaron yağı, ülkemizde ve Avrupa'da geleneksel olarak Hypericum perforatum L. çiçeklerinin zeytinyağında asgari 15 gün bekletilmesiyle elde edilir ve yara iyi edici amaçla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, aktarlar tarafından geleneksel usul ile hazırlanıp satılan kantaron yağları ile çeşitli firmalar tarafından üretilen ambalajlı kantaron yağı örneklerinden 23 adet temin edilmiş ve Avrupa Farmakopesi'ne göre asitlik indeksi, peroksit indeksi, iyot indeksi ve sabunlaşma indeksi ile sabunlaşmayan kısım miktarları tayin edilmiştir. Ayrıca, yağların GC-MS tekniği ile yağ asiti bileşimleri incelenmiştir. Sonuç olarak geleneksel usul ile hazırlanan kantaron yağlarının renk ve yağ asiti bileşimleri, hazır yağlara göre daha uygun bulunmuştur. Hazır yağların ruhsatlarını ?kozmetik preparat? olarak Sağlık Bakanlığı'na bağlı Kozmetik Şubesi'nden veya ?gıda? olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan aldıkları belirlenmiştirBu konuda yapılan ilk çalışma olan tez bulguları; halk arasında tedavi amacıyla kullanılan kantaron yağı preparatlarının kalite kontrol özellikleri ile geleneksel usule uygun standart bir hazırlama yönteminin belirlenmesi ve ayrıca ilgili otoritelerce ruhsat aşamasında daha dikkatli kontrol edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our country and Europe, St. Jonh?s wort oil is obtained by soaking the flowers of Hypericum perforatum L. in olive oil for minimum 15 days and used for wound-healing purposes. In this thesis work, 23 of St. John?s wort oils which are sold after preparation using the traditional method by aktars and also the ready-made oils produced by various companies have been obtained and their acidity index, peroxide index, iodine index and saponification index as well as unsaponifiable matters have been determined according to European Pharmacopeia. Besides, fatty acid compositions of the oils have been investigated using GC-MS technique. As a conclusion, colors and fatty acid compositions of the oils prepared using the traditional method have been found to be more suitable as compared to the ready-made oils. It has been also found out that the ready made oils receive their licences either as ?cosmetical preparation? from the Cosmetics Branch of the Ministry of Health or as ?food? from the Ministry of Agricultural and Rural AffairsResults of the thesis which has been the first study on this scope indicates that quality control properties as well as a standard preparation method for the St. John?s wort oil used for therapy by ordinary people should be cleared and the oils should be controlled more carefully at the stage of licencing by the correspondent authorities.