Valeriana L. türleri üzerinde araştırmalar
Valeriana L. türleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 225707
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY KÜSMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Valeriana türleri uzun yıllardan beri halk tıbbında sedatif olarak kullanılmaktadır. Valeriana türlerinden kedi otu, kaya şipleği, çoban kamışı isimleri ile bilinen türü olan Valeriana officinalis eczacılıkta en çok kullanılan türdürBu çalışmada; aktarlardan ?kedi otu? ismi ile satın alınan ruhsatsız örnekler ile Tarım ve Köy işleri Bakanlığından izinli olan biri çiçek diğer ikisi kök olan örnekler ile Sağlık Bakanlığından izinli tablet, draje formundaki preparatlar karşılaştırılmıştır.Örneklerin kurutmada kayıp miktarları % 10.22-11.85; kül miktarları % 9.22-11.85; asitte erimeyen kül miktarları % 3.90-4.46; uçucu yağ miktarları % 0.1-0.3 olarak saptanmıştır. İnce tabaka kromatografisi çalışmasında dört farklı solvan sistemi kullanılarak örnekler valerenik asit ve asetovalerenik asitin Rf değerleri açısından değerlendirilmiş ve Avrupa Farmakopesi (6.0)'a uygun olup olmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Valeriana species have been used for a long time as sedative in folk medicine. Valeriana officinalis named ?kediotu, kaya şipleği, çoban kamışı? is used in therapyIn this study; the plants sold at akthars as ?Cat herb? were compared with root, flower and capsul forms that are permitted by Ministry of Agriculture and Rural Affairs. And also tablet and drage forms that are permitted by Ministry of HealthAsh values are 9.22-11.85 %, ashes insoluble in acid are 3.90-4.46 %, losses on drying are 10.22-11.85 % and essential oils are 0.1-0.3Four different solvent systems were used for identification of valerenic acid and asetovalerenic acid by means of TLC. It is also investigated if they were suitable values that of European Pharmacopeia(6.0).