Streptozotozin ile oluşturulmuş diyabetli ratlarda Resveratrol kullanımı sonucunda Siklooksijenaz-1 (COX-1) ve Siklooksijenaz-2 (COX-2) genlerinin ekspresyonlarının araştırılması
The Expression profile of Cyclooxygenase-1 (COX-1) and Cyclooxygenase-2 (COX-2) genes after Resveratrol treatment in Streptozotocin-induced diabetic rats
  1. Tez No: 225713
  2. Yazar: ATİYE SEDA YAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA MENEVŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
COX, AA'den PG'lerin biyosentezini katalizleyen anahtar bir enzimdir. COX enziminin COX-1 ve COX-2 olmak üzere iki izoformu tanımlanmıştır. DM, insulin eksikliğine bağlı olarak gelişen metabolik bir hastalıktır. Tip 1 ve tip 2 diyabet olmak üzere iki yaygın formu vardır. Güçlü bir antioksidan olan RSV, çeşitli biyolojik özelliklerinin yanı sıra, COX inhibisyonuna ve bazı diyabetik komplikasyonlar üzerinde inhibe edici etkiye sahiptirBu bilgilere dayanarak çalışmamızda, STZ ile oluşturulmuş diyabetli ratlarda RSV' un böbrekte COX-1 ve COX-2 gen ifadelenmesi, protein düzeyleri ve DM'un komplikasyonları üzerine etkisini araştırmayı amaçladıkÇalışmamızda, 44 adet wistar albino erkek rat, 6 gruba ayrıldı. Deneysel diyabet oluşturulduktan 3 gün sonra ratların kan glukoz değerleri ölçüldü ve kiloları tartıldı. Kronik diyabet oluştuktan sonra, RSV uygulaması yapıldı. İki ayın sonunda, tüm ratlara anestezi altında ötanazi uygulandı ve böbrek dokuları alındıİmmünohistokimyasal analiz için formalinde fikse edilen dokular parafine gömüldü ve sonuçlar kalitatif olarak değerlendirildi. Kantitatif real-time PCR sonuçları istatistiksel metodlar yardımı ile değerlendirildi. Bu çalışma STZ ile oluşturulmuş diyabetik ratların böbrek dokularında RSV' ün COX-1 ve COX-2 enzimlerinin gen ekspresyonu üzerine etkisini açıklayan ilk çalışmasıdırÇalışmamızda gruplar arasında COX-1 mRNA düzeyinde anlamlı bir fark gözlenmedi. COX-2 mRNA düzeyinde ise, saf kontrol ile diyabet grubu karşılaştırıldığında diyabet grubunda COX-2 mRNA ifadelenmesinde artış olduğu görüldü ve bu iki grup arasında istatistiksel olarak anlam bulundu (p=0.043). Diğer gruplar arasında yapılan karşılaştırmalar sonucunda ise COX-2 mRNA düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi. Protein düzeyinde RSV'un, COX-1 ifadelenmesini baskıladığı gözlenmiştir. Diğer taraftan COX-2 ifadelenmesinin RSV uygulaması ile baskılanmadığı immünohistokimyasal çalışma ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
COX, is the key enzyme that catalyzes in the biosynthesis of the prostaglandins from the substrate AA. The two COX isoforms have been identified, COX-1 and COX-2. DM is a group of metabolic diseases characterized by from defects of insulin secretion. The two most common forms of DM are type 1 and type 2 diabetes. RSV which is important antioxidant present that has a variety of biological and pharmacological effectsIn this study, we aim on the basis of knowledge to understand the changes of COX-1 and COX-2 gene expression, protein level and complications of DM in kidney tissue after RSV treatment in STZ induced-diabetic rats44 wistar albino male rats were divided into 6 groups. After 3 days of induced experimental diabetes, blood glucose levels and body masses of the rats was monitored. After the induction of chronic diabetes RSV extract was administered. At the end of 2nd month, all rats were sacrified under anesthesia and their kidneys were removedRenal tissue samples fixed in formaline were embedded in parafine for immunohistochemical study and results evaluated by qualitative method. Quantitative Real time PCR results were assesed by statistical methods. This is the first gene expression study to clarify the relationship between RSV and the expression of COX-1 and COX-2 enzyme in kidney tissue in STZ-induced diabetic ratsIn this study, there were no differences in COX-1 mRNA level among groups. We found to increased gene expression in diabetes group and found statistically differences between control group and diabetes group in terms of COX-2 gene expression (p=0.043). In addition, no significant differences were also found in COX-2 mRNA level of other groups. The findings of the immunohistochemical study indicated that COX-1 expression was inhibited by RSV treatment in sham control+RSV group. However, there were increased COX-1 expression in diabetes+RSV due to the inefficient inhibition. On the other hand, the results of study showed that COX-2 expression was not inhibited by RSV treatment.