Resveratrol uygulanan diyabetik ve non-diyabetik ratların testisinde glut-3 ve glut-8'in immunohistokimyasal lokalizasyonu
Immunohistochemical localization of glut-3 and glut-8 in test of diabetic and non-diabetic rats with resveratrol
  1. Tez No: 657947
  2. Yazar: SİNEM GÜNÇE DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY DEPREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamız resveratrol uygulanan diyabetik ve nondiyabetik ratların testisinde GLUT 3 ve GLUT 8'in lokalizasyonunun immunohistokimyasal olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 32 adet erkek rat 4 gruba ayrıldı. Deney hayvanları gruplara her grupta 8 hayvan olacak şekilde diyabet, RES, Diyabet+RES ve kontrol grubu olarak ayrıldı. Ratlara pH 4,5'deki 0.1 M sitrat tamponu içinde eritilen streptozotosin'in (STZ) 50 mg/kg intraperitoneal enjeksiyonu ile deneysel diyabet oluşturuldu. Kan şekerleri düzeyi 250 mg/dL'nin üzerinde olanlar diyabetik olarak kabul edilerek çalışmaya dahil edildi. Diyabet teyit edilmesini takiben RES ve Diyabet+RES gruplarında bulunan ratlara, hergün vücut ağırlıkları tartımı sonrası 20 mg/kg oranında resveratrol oral gavaj yöntemiyle 14 gün verildi. Testis dokusunun histolojik yapısının incelenmesi için Crossman'ın üçlü boyaması yapıldı. GLUT-3 ve GLUT-8'in immunoreaktivitesini belirlemek amacıyla AvidinBiotin-Peroksidaz Kompleks (ABC) metodu uygulandı. Çalışmamızda diyabetik ve Diyabet+RES gruplarında diğer gruplara göre canlı ağırlıkta azalma olduğu belirlendi. Kan glikoz yönü ile diyabetik ve Diyabet+RES gruplarında diğer gruplara göre kan-glikoz değerinin yüksek olduğu belirlendi. Bunlarla birlikte diyabet oluşturulan ratların testis ağırlıklarında azalma olduğu gözlemlendi. GLUT-3 immunoreaktivitesi incelendiğinde, kontrol, diyabet, RES ve Diyabet+RES gruplarının hepsinde spermatogonyum ve primer spermatositlerde immunoreaktivitenin olmadığı belirlendi. Sekonder spermatositler, spermatidler ve Leydig hücrelerinde ise genel olarak sitoplazmik immunoreaktivite görülürken intesitisyel alanda bulunan bazı hücrelerde hem nükleer hemde sitoplazmik immunoreaktivitenin olduğu belirlendi. GLUT-8 immunoreaktivitesinin ise tüm grupların testis dokusunda seminifer tübüllerde primer spermatositlerde yoğunlaştığı sekonder spermatositler ve spermatidlere doğru giderek azaldığı belirlendi. İntersitisyel alanda immunoreaktivitenin tüm hücrelerde yoğun olduğu görüldü. Çalışmamız GLUT 3- GLUT 8, diyabet, resveratrol ve testis arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to investigate the localization of GLUT-3 and GLUT-8 in the test of diyabetbetic and non-diyabetbetic rats treated with resveratrol immunohistochemically. In the study, 32 male rats were divided into 4 groups. Experimental animals were divided into groups with 8 animals in each group as diyabetbetes, RES, Diyabet+RES and control groups. Experimental diyabetbetes was induced in rats by intraperitoneal injection of 50 mg / kg streptozotocin (STZ) dissolved in 0.1 M citrate buffer at pH 4.5. Those with blood sugar levels above 250 mg / dL were considered as diyabetbetic and included in the study. Following the confirmation of diyabetbetes, resveratrol and Diyabet+RES groups were given resveratrol at a rate of 20 mg / kg for 14 days after weighing their body weight every day, considering the study conducted. Crossman's triple staining was performed to examine the histological structure of testicular tissue. AvidinBiotin-Peroxidase Complex (ABC) method was applied to determine the immunoreactivity of GLUT-3 and GLUT-8. In our study, it was determined that there was a decrease in body weight in the diyabetbetic and Diyabet+RES groups compared to the other groups. In terms of blood glucose, it was determined that the blood-glucose level was higher in the diyabetbetic and Diyabet+RES groups compared to the other groups. In addition, it was observed that testicular weights of rats with diyabetbetes were decreased. When GLUT-3 immunoreactivity was examined, it was determined that spermatogonium and primary spermatocytes did not have immunoreactivity in all control, diyabetbetes, RES and Diyabet + RES groups. Secondary spermatocytes, spermatids and Leydig cells were generally cytoplasmic immunoreactivity, while some cells in the interstitial area had both nuclear and cytoplasmic immunoreactivity. It was determined that GLUT-8 immunoreactivity started intensively in primary spermatocytes in seminiferous tubules in testicular tissue of all groups and decreased towards secondary spermatocytes and spermatids. It was observed that immunoreactivity was predominant in all cells in the interstitial area. Our study shows that there is a relationship between GLUT-3 – GLUT-8, diyabetbetes, resveratrol and testis.