Yaşlanmaya koşut sıçan tuba uterina'sında cinsiyet hormonlarının immünohistokimyasal olarak belirlenmesi ve ultrastrüktürel değişimlerin incelenmesi.
Immunohistochemical determinig of age related distrubution of sex steroid hormones and examinig of ultrastructural changes.
- Tez No: 225712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR TAKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada yaşa koşut tuba uterinada çeşitli steroid hormon reseptörlerinin dağılımı ve tuba uterina epitelindeki ultrastrüktürel değişikliklerin belirlenmesi amaçlandıÇalışmamızda genç, prepubertal, yetişkin, premenapozal, yaşlı sıçan tuba uterina'larında östrojen, progesteron ve FSH reseptörlerinin dağılımı indirekt immünohistokimyasal yöntemlerle incelendi. Ayrıca aynı yaş gruplarından alınan doku örneklerinde yaşa koşut olaylanan ince yapı düzeyindeki değişiklikler elektron mikroskobik düzeyde belirlendiİmmünohistokimyasal boyamalarda gelişim dönemindeki tuba uterina'larda; hem silyalı hem de salgı yapan hücrelerde östrojen reseptörü tutulumu izlenirken, FSH-R tutulumu tüm gruplarda epitel yüzeyinde belirlendi. Artan yaşa koşut olarak östrojen ve FSH resptörü tutulumunun azaldığı gözlendi. Genç gruptan başlayarak gelişimin erken evrelerinde progesteron reseptörü immün boyanmasının arttığı gözlenirken, premenapozal gruptan başlayarak tutulumun giderek azaldığı, yaşlı grupta ise tutulumun genelde salgı yapan hücrelerde olduğu belirlendiElektron mikroskobik bulgularda genç grupta hücrelerin gelişimini tamamlamış olduğu ve yetişkin grupta hücrelerdeki aktivitenin oldukça yüksek bir düzeye ulaştığı gözlendi. Premenapozal gruptan başlayarak ilerleyen yaş gruplarında hücrelerde apototik görünüm belirlendiÇalışmamızın sonucunda incelediğimiz yaş gruplarında steroid hormon reseptörlerinin dağılımının, gelişimin erken evrelerinde artış göstermesi ve en yoğun olarak yetişkin grupta izlenmesi ile birlikte premenapozal evreden başlayarak artan yaş gruplarında dağılımın azaldığı belirlendi. Elektron mikroskobik bulgularda da steroid hormon dağılımıyla uyumlu olarak, en aktif epitel hücreleri yetişkin grupta gözlendi. Bunun yanında artan yaşa koşut olarak epitel hücrelerinde, reseptör düzeyindeki azalmayla ilişkili olduğu düşünülen, dejenerasyonlar izlendi. Reseptör düzeyindeki artan yaşa koşut azalma hücrelerin ultrastrüktürel düzeyde dejenerasyonuna bağlı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, age related distrubution of various steroid hormone receptors and ultrastructural changes in uterine tubes were aimed to be determinedIn our study, distrubution of estrogen, progesterone and FSH receptors were examined in uterine tube tissue samples of young, prepubertal, adult, premenopausal and old rats using indirect immunohistochemical methods. In addition, ultrastructural changes related to increasing age were investigated at the level of electron microscope in tissue samples taken away from same groupsIn the immunohistochemical staining, while holding of estrogen receptor was being observed on both ciliated cells and nonciliated secretory cells in the period of development, FSH-R holding was surface of epithelium in all groups. Indeed estrogen and FSH receptors holding were seen to decrease with the increasing age. It was detected that starting from young group while immunostaining of progesterone receptor was increasing in early stage of development, holding decreased as from premenopausal group and in old group it was seen in nonciliated cells of epitheliumIt was observed with electron microscopic findings that cells completed their development in epithelium of young group and in adult group activity of cells was at high level. Begining with premenopausal group apoptotic cells were seen in advancing groupsAs a result of our study, it was determined that in age groups we examined distrubution of steroid hormone receptors increased early stage of development. Although immunoreactivity reached maximum level in adult group, starting from premenopausal period it was seen to decrease in advancing groups. In electron microscopic findings in accordance with distrubution of steroid hormone the most active epithelium cells was detected in adult group. In addition, age related degeneration which was concerned with decreasing of receptor level was seen at epithelium cells. Decreasing of receptor level in increasing age groups was evaluated in accordance with cell degeneration at the level of ultrastructure.